Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Zmarł Jerzy Stawicki, wybitny polski filmowiec

Fotorzepa, KFP, Krzysztof Mystkowski
Zmarł scenarzysta, reżyser i operator Jerzy Stawicki, który pracował m.in. przy filmach "Do widzenia, do jutra", "Jak rozpętałem drugš wojnę œwiatowš", "Rozmowy kontrolowane" oraz "Wierna rzeka". Filmowiec zmarł 1 marca w Warszawie, miał 89 lat.

O œmierci filmowca, który w trakcie swojej ponad trzydziestoletniej kariery zrobił zdjęcia do około pięćdziesięciu filmów, poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Jerzy Stawicki urodził się 30 maja 1927 r. w Warszawie. Ukończył Gimnazjum Graficzne przy ul. Konwiktorskiej w Warszawie oraz zwišzane z tš szkołš Liceum Fotograficzne. Studiował na Wydziale Operatorskim PWSF w Łodzi, gdzie w 1964 r. uzyskał dyplom. Od 1954. pracował w łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

Pierwsze kroki na planie stawiał m.in. jako aktor w etiudzie szkolnej Janusza Morgensterna "Rzodkiewki" w 1954 r. PóŸniej już realizował się przy kamerze, poczštkowo jako asystent operatora w reportażu z pracowni Xawerego Dunikowskiego "Idę do słońca" Andrzeja Wajdy (1955). W tym samym roku pracował jako asystent autora zdjęć przy "Podhalu w ogniu".

Dwa lata póŸniej po raz pierwszy współpracował z Tadeuszem Chmielewskim - był drugim operatorem na planie filmu "Ewa chce spać". Samodzielnym operatorem został rok póŸniej przy filmach "Rancho Texas" Wadima Berestowskiego i "Dwoje z wielkiej rzeki" Konrada Nałęckiego. W 1960 r. ponownie spotkał się na planie z Morgensternem przy "Do widzenia, do jutra...".

W tym samym roku zadebiutował jako autor zdjęć - u Chmielewskiego przy "Walecie pikowym". PóŸniej pracował z nim także przy takich filmach, jak "Wœród nocnej ciszy" (1978), "Jak rozpętałem II wojnę œwiatowš" (1969) czy "Wierna rzeka" (1983).

W latach 60. zajšł się także scenariuszopisarstwem i reżyseriš. Z połowy tamtego dziesięciolecia pochodzš jego - i Marka Nowickiego - filmy telewizyjne "Profesor Zazul" oraz "Przyjaciel".

W 1967 r. pracował z reżyserem Stanisławem Lenartowiczem nad zdjęciami do "Upiora", póŸniej przy "Martwej fali" (1970), "Nosie" (1971), "Opętaniu" (1972) czy "To ja zabiłem" (1974). Z Chmielewskim spotkał się ponownie w 1970 r. Odpowiadał wtedy za zdjęcia do już legendarnego filmu "Jak rozpętałem drugš wojnę œwiatowš". Z Sylwestrem Chęcińskim zrealizował "Pierwszš miłoœć” (1971), „Wielkiego Szu" (1982) oraz "Rozmowy kontrolowane" (1991).

Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL