Barbara Hollender poleca nowości na DVD

Dwa filmy, w których przegląda się dzisiejszy świat. Nakręcony w Polsce „Nowy świat” i amerykański „Aż do piekła”. To dwa filmy niby bardzo odległe, ale pokazujące współczesne niepokoje.

Aktualizacja: 15.01.2017 07:09 Publikacja: 14.01.2017 23:01

Foto: materiały prasowe

Nowy Świat, reż. Elżbieta Benkowska, Michał Wawrzecki, Łukasz Ostalski

Wyd. Galapagos Films

Uchodźcy, emigranci. Ludzie, którzy próbują odnaleźć się w obcych krajach. To jeden z najtrudniejszych tematów dzisiejszego czasu, który pojawia się w kinie brytyjskim, francuskim, niemieckim. „Nowy świat” to pierwsza polska fabuła, której oni jej bohaterami., przy czym ten film składa się z trzech etiud.

Bohaterka etiudy Elżbiety Benkowskiej jest Białorusinką, żoną muzyka-dysydenta, który swój bunt wyraża mocnymi piosenkami o wolności. Żanna z małą córką mieszka w Warszawie, u siostry. Ma dość marszów protestacyjnych. Nie chce być ikoną, symbolem politycznym. Zakochała się w Polaku, tęskni za zwyczajnością. Jednak kiedy jej mąż zostanie zwolniony z aresztu i przyjedzie do Warszawy, będzie musiała dokonać wyboru.

Azzam z noweli Michała Wawrzeckiego był tłumaczem w polskiej jednostce w Afganistanie. Oskarżony o zdradę, dzięki polskiemu dowódcy, uciekł z ojczyzny. Pracuje w knajpie, na co dzień mierząc się z obrazami wojennej traumy, jakie wciąż do niego wracają, ale też z poczuciem inności i relacją z polskim przyjacielem - z homoseksualnym uczuciem i uzależnieniem.

Ukrainka Wiera z filmu Łukasza Ostalskiego uciekła do Polski, żeby być sobą. Jest transseksualistką, już zmieniła wygląd zewnętrzny, czeka na ostatnią operację korekty płci. W Kijowie został jej mały synek – z czasów, gdy Wiera funkcjonowała jako mężczyzna. Po śmierci matki chłopca dziadek przyjeżdża do Warszawy z dzieckiem – samotnym, spragnionym miłości.

Spośród trójki reżyserów tylko Michał Wawrzecki mocno podkreśla inność swojego bohatera.

Pozostała dwójka obcość zaznacza ją na ekranie delikatnie, jak choćby wtedy, gdy widzimy, że żona białoruskiego dysydenta, w swoim kraju należąca do artystycznej elity, zarabia na życie sprzątając mieszkania.

Generalnie jednak bohaterowie „Nowego świata” wtapiają się w warszawską ulicę. Ale może właśnie dlatego ten film jest interesujący. Pokazuje emigrantów jak ludzi obolałych i z przeszłością, a jednocześnie takich samych jak ci, którzy ich otaczają. Ten film, skromny i kameralny, ma w sobie prawdę. Jego twórcy udowodnili, że wrażliwość społeczna i tolerancja nie są dla nich pustymi pojęciami. Warto czekać na ich samodzielne, fabularne debiuty.

Aż do piekła, reż. David Mackenzie

Wyd. Kino Świat

David MacKenzie, razem z innymi twórcami niezależnymi, długo przed wyborami zdiagnozował społeczne nastroje, które doprowadziły do wzrostu fali populizmu i zwycięstwa Donalda Trumpa. To historia dziejąca się w Teksasie, ale współczesnym, odartym z legendy. Zadłużonym, żyjącym na kredytach, pełnym sfrustrowanych ludzi. Dawni farmerzy piją tu piwo wśród pustych ulic i zdezelowanych pick-upów. Jeden z bohaterów filmu, Toby decyduje się na absolutnie desperacki krok: dołącza do swojego brata, skazańca niedawno wypuszczonego z więzienia, by okraść bank, który przejął jego majątek. Łamie wszelkie normy moralne i prawne po to, by ratować byt rodziny.

– Z dawnego Dzikiego Zachodu zachowały się mentalność i krajobrazy. Starzy kowboje wiedzą, że ich dzieci nie utrzymają się z rodzinnych gospodarstw, tak ważną dla nich ziemię przejmują obcy. Teksas znalazł się w trudnym momencie przemian. A w środkowej Ameryce, która ekonomicznie i kulturowo nie nadąża za resztą kraju, reformy rodzą wielkie dramaty- mówił w jednym z wywiadów reżyser David MacKenzie.

Bardzo ciekawy film.

Nowy Świat, reż. Elżbieta Benkowska, Michał Wawrzecki, Łukasz Ostalski

Wyd. Galapagos Films

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Film
„Biedne istoty” już na Disney+. Film z oscarową Emmą Stone błyskawicznie w internecie
Film
Dżentelmeni czyli mocny sojusz dżungli i zoo
Film
Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi” Mastercard OFF CAMERA 2024 – znamy pierwsze filmy
Film
„Pamięć” Michela Franco. Ludzie, którzy chcą zapomnieć ból
Film
Na co do kina w weekend? Trzy filmy o skomplikowanych uczuciach