Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Prezydent do Stelli Zylbersztajn-Tzur: Dziękuję za świadectwo dobra

Prezydent Andrzej Duda przed specjalnym pokazem filmu dokumentalnego "Stella" w reżyserii Macieja Pawlickiego
PAP/ Jacek Turczyk
Dziękuję za wielkie œwiadectwo dobra - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda przed emisjš filmu dokumentalnego „Stella", zwracajšc się do jego głównej bohaterki - Stelli Zylbersztajn-Tzur. Dziękował też autorowi filmu za pokazanie człowieczeństwa "najwyższej miary".

Film dokumentalny „Stella” w reżyserii Macieja Pawlickiego opowiada historię Stelli Zylbersztajn-Tzur z Hajfy, która zawdzięcza ocalenie z Holokaustu kilkudziesięciu Polakom z Łosic oraz pobliskich wsi. 90-letnia dziœ Stella doprowadziła do przyznania swym wybawicielom 23 medali Yad Vashem "Sprawiedliwy wœród Narodów Œwiata". Film otrzymał w ub. roku nagrodę im. Janusza Krupskiego na Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni oraz nagrodę na Festiwalu „Kino z Duszš".

Główna bohaterka filmu zabrała głos we wtorkowy wieczór, przed pokazem filmu. Powiedziała, że żeby czynić dobro, nie trzeba wiele. Mówiła, że zawsze była poruszona nieszczęœciem ludzi cierpišcych biedę i kiedy mogła, starała im się pomagać. Ostatnio - mówiła - zaangażowała się w sprawę niesienia pomocy dzieciom w Indiach. Przekonywała, że wystarczy 15 dolarów miesięcznie, by pomóc tam jednemu dziecku. "Można tyle dobrego zrobić, odmawiajšc sobie rzeczy bardzo małych albo wręcz zbędnych, których nie musimy mieć" - przekonywała.

Prezydent dziękował Zylbersztajn-Tzur oraz twórcom filmu. "Byłem zafascynowany, jak pani Stella mówiła w tak niezwykle prosty sposób o niesieniu dobra. Prosty, nieskomplikowany, bez żadnej wzniosłoœci - o takim ludzkim odruchu dobra, takim, który przesšdza o istocie człowieczeństwa" - mówił.

Podkreœlił, że "najtrudniej nieœć dobro, kiedy człowieczeństwo jest posunięte do najwyższej możliwej miary, gdy oddaje się życie lub jest się gotowym oddać życie za swoich przyjaciół, sšsiadów". Niemniej - mówił - ważne jest także "dostrzeganie potrzeb, problemów, podarowanie przysłowiowych 15 dolarów, by pomóc dziecku daleko na œwiecie".

"Chciałbym, byœmy wszyscy wierzyli - bo jestem przekonany, że w gruncie rzeczy tak właœnie jest - że w zdecydowanej większoœci ludzi jest to dobro, tylko czasami trzeba umieć je uruchomić". Podkreœlił, że Stella Zylbersztajn-Tzur jest "osobš niezwykłš", która to dobro umie w ludziach wywołać.

"Dziękuję za wszystko, co pani robi, za to wielkie œwiadectwo dobra" - powiedział Duda, zwracajšc się do głównej bohaterki filmu.

Głos zabrał też reżyser filmu, Maciej Pawlicki. Mówił, że takie postawy jak Stelli Zylbersztajn-Tzur sš bardzo potrzebne. "Sš potrzebne Polsce, sš potrzebne œwiatu, takie postawy, które sš po prostu oddawaniem dobra. Oczywiœcie cichym bohaterem tego filmu sš ci, którzy ratowali swoich współbraci, polskich Żydów (...), ale bohaterem jest przede wszystkim Stella, bo jest ona przykładem niesienia dobra przez wszystkie pokolenia, granice, podziały oraz oddawania tej dobroci" - powiedział.

"Oddawanie doznanego dobra jest istotš życia Stelli. Stello, jesteœ gwiazdš, która nie œwieci na firmamencie, tylko jest tutaj z nami" - dodał Pawlicki.

Film dokumentalny „Stella” - jak poinformował prezydencki minister Wojciech Kolarski - wszyscy Polacy będš mogli zobaczyć w telewizji publicznej 17 marca, w dniu otwarcia Muzeum Polaków Ratujšcych Żydów podczas II wojny œwiatowej im. Rodziny Ulmów w Markowej koło Łańcuta.

Muzeum powstało we wsi Markowa na Podkarpaciu, gdzie 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali oœmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywajšcych ich Józefa Ulmę i będšcš w ostatnim miesišcu cišży jego żonę Wiktorię. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów, w tym najstarszš, oœmioletniš córkę, Stasię.

Celem muzeum jest upamiętnienie, a także upowszechnienie wiedzy o Polakach, którzy podczas okupacji niemieckiej – mimo grożšcej kary œmierci – pomagali ludnoœci żydowskiej skazanej przez III Rzeszę na zagładę.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL