Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Wręczono filmowe "Złote Taśmy"

Reżyserka Małgorzata Szumowska odebrała Złotš Taœmę za film "Body/Ciało" podczas uroczystej gali w warszawskim kinie Kultura
PAP/ Marcin Obara
"Body/ Ciało" Małgorzaty Szumowskiej oraz "Gołšb przysiadł na gałęzi i rozmyœla o istnieniu" Roya Anderssona otrzymały statuetki "Złotych Taœm" dla najlepszych filmów roku. Nagrody wręczono w poniedziałek, podczas gali w stołecznym kinie Kultura.

"Złota Taœma" to nagroda, przyznawana przez krytyków filmowych Stowarzyszenia Filmowców Polskich (SFP), zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI. Jury konkursowe przyznało dwie główne nagrody w kategoriach "film polski" oraz "film zagraniczny", a także wyróżnienia.

Jak powiedziała podczas poniedziałkowej ceremonii wręczenia nagród w warszawskim kinie Kultura przewodniczšca Zarzšdu Koła Piœmiennictwa SFP Barbara Hollender "wręczanie tych nagród staje się coraz trudniejsze. Nie dlatego, że jest Ÿle, ale dlatego, że jest tak dobrze".

"To był dobry rok. Kino œwiatowe trzyma się mocno, ale równie znakomicie trzyma się polskie kino, co szczególnie cieszy. Te ostatnie lata to chyba najlepszy okres w ostatnim 25-leciu polskiego kina. Aż trudno wymienić wszystkie nagrody, jakie mogliœmy w zeszłym roku odbierać" - dodała, przypominajšc Oscara dla "Idy" Pawła Pawlikowskiego, dwie nominacje filmów dokumentalnych do nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej i nagrodzie Srebrnego NiedŸwiedzia dla Szumowskiej za "Body/ Ciało" podczas Festiwalu Filmowego w Berlinie.

"Polskie kino jest kinem urozmaiconym. Jest w nim miejsce dla starych mistrzów i dla młodego pokolenia, które silnie zaznacza swojš obecnoœć. Jest w nim miejsce na spojrzenie wstecz i na bardzo dobre filmy współczesne. Jest w nim miejsce na fantazję" - powiedziała Hollender.

Polskim laureatem nagrody został film "Body/ Ciało" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Statuetkę i dyplom artystka odebrała z ršk Jacka Bromskiego, przewodniczšcego Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) i prezesa SFP. "To dla mnie ważna nagroda, ponieważ jest nagrodš krytyków. To niesamowite jeœli krytycy doceniajš to, co robisz, przecież jesteœmy na siebie najeżeni" - żartowała reżyserka odbierajšc nagrodę.

Jury wyróżniło także filmy "Joanna" w reżyserii Anety Kuleszy oraz "Intruza" Magnusa von Horna.

Najlepszym filmem zagranicznym, który trafił do polskich kin, został "Gołšb przysiadł na gałęzi i rozmyœla o istnieniu" w reżyserii Roya Anderssona. "Roy Andersson ma 72 lata i oprócz kilku dokumentów i filmów krótkich zrobił jedynie 6 filmów fabularnych. Ale jakie to sš filmy. Mšdre, często bardzo gorzkie, z cudownym surrealistycznym poczuciem humoru" - powiedziała w uzasadnieniu werdyktu Barbara Hollender.

Jak podkreœliła, "Gołšb przysiadł na gałęzi i rozmyœla o istnieniu" to film piękny. "Jest w nim właœciwie wszystko - jest opowieœć o społeczeństwie, o historii. Ale przede wszystkim opowieœć o ludziach" - dodała.

Wyróżniono również oscarowego "Birdmana" Alejandro Gonzaleza Inarritu, a także "Młodoœć" Paolo Sorrentino.

Nagroda przyznawana jest od 1985 r. Wczeœniej przyznawano je od 1956 r. jako Syrenki Warszawskie. Jury konkursowe wyróżniało w przeszłoœci takich artystów jak Ingmar Bergman, Federico Fellini, Luis Bunuel, Robert Bresson i Milos Forman, oraz polskich twórców m.in. Andrzeja Wajdę, Andrzeja Munka, Wojciecha Jerzego Hasa czy Krzysztofa Kieœlowskiego.

W zeszłym roku nagrody otrzymali: Łukasz Palkowski za film "Bogowie" oraz Andriej Zwiagincew za "Lewiatana". Wyróżnienia otrzymały obrazy "Miasto 44" Jana Komasy i "Efekt domina" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, a także "Wielkie piękno" Paolo Sorrentino i "Mama" Xaviera Dolana.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL