Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Film

Agnieszka Żulewska z Nagrodš im. Cybulskiego

Agnieszka Żulewska otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie "Chemia"
PAP serwis codzienny/ Marcin Obara
Agnieszka Żulewska za rolę w "Chemii", gdzie zagrała chorš na raka, odebrała w œrodę w Warszawie filmowš Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego 2014/2015. Statuetka ta przyznawana jest młodym polskim aktorom, którzy zdaniem jury "wyróżniajš się wybitnš indywidualnoœciš".

"Żebyœmy nigdy nie bali się być inni od wszystkich innych" - apelowała aktorka po odebraniu nagrody podczas gali w kinie Elektronik.

Jednym z organizatorów konkursu jest Fundacja Kino, wydawca miesięcznika "Kino". Dorocznš Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego otrzymujš polscy aktorzy w wieku do 35 lat. Zdobywca statuetki wyłaniany jest z grona nominowanych.

W tym roku rywalizowali o niš: Tomasz Schuchardt - nominowany za rolę w "Murze" Dariusza Glazera, Anna Próchniak - dzięki roli w "Mieœcie 44" Jana Komasy, Agnieszka Żulewska - która wystšpiła w "Chemii" Bartosza Prokopowicza, Agnieszka Podsiadlik - z nominacjš za rolę w "Baby Bump" Kuby Czekaja oraz Justyna Wasilewska - nominowana za rolę w "Kebabie i Horoskopie" Grzegorza Jaroszuka.

Nagrodę Żulewskiej przyznało jury pod przewodnictwem Bogusława Lindy, który dziękował laureatce "za wielkš konsekwencję w budowaniu roli".

Bohaterami melodramatu "Chemia" sš grana przez nagrodzonš aktorkę Lena oraz Benek - młodzi ludzie, którzy zakochujš się w sobie. Łšczšce ich uczucie jest bardzo silne. Kiedy u Leny zdiagnozowany zostaje nowotwór, młoda kobieta oraz jej najbliżsi muszš zmierzyć się ze straszliwš chorobš.

Oprócz Lindy w tegorocznym jury konkursu o nagrodę im. Cybulskiego zasiadali: krytyk filmowy, redaktor naczelny miesięcznika "Kino" Andrzej Kołodyński, operator Arkadiusz Tomiak, aktorka Małgorzata Zajšczkowska oraz reżyser Janusz Zaorski.

Podczas gali wyłoniono również zwycięzcę dorocznego konkursu o Nagrodę im. Bolesława Michałka za najlepszš filmowš ksišżkę. W edycji 2014/2015 uhonorowano Karolinę Kosińskš, autorkę publikacji pt. "Androgyn. Tożsamoœć, tęsknota, pragnienie" (Instytut Sztuki PAN, Warszawa, 2014).

Nagrodę im. Cybulskiego po raz pierwszy wręczono w 1969 r. Jej pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski. Od 1969 do 1995 r. nagrodę przyznawało pismo "Ekran", w 2005 r., po 10 latach przerwy, przyznawanie jej przejęła Fundacja Kino. Fundacja powołała Kapitułę Nagrody, która zatwierdza nominacje. W Kapitule zasiadajš m.in.: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Joanna Szczepkowska i Jan Englert. Laureata spoœród nominowanych wyłania jury złożone z osobistoœci œwiata kultury. W ostatnich latach zdobywcami nagrody byli m.in.: Marcin Dorociński (2005), Kinga Preis (2006), Sonia Bohosiewicz (2007), Eryk Lubos (2009), Mateusz Koœciukiewicz (2010) i Marcin Kowalczyk (2012).

Laureat otrzymuje statuetkę projektu Pawła Althamera oraz nagrodę pieniężnš.

Œrodowš galę Fundacja Kino zorganizowała wspólnie z Fundacjš dla Kina.

Zobacz także:

Dawid Bowie nie żyje

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL