Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Wróżby dla rynku pracy na 2018 rok

123RF
Co roku w styczniu przeprowadzam analizę perspektyw rynkowych i szacuję szanse oraz zagrożenia. W tym roku pierwszy raz mam trochę góralskš prognozę pogody – będzie dobrze, ale może być też i Ÿle.

Weszliœmy w 2018 r. z najniższš od lat stopš bezrobocia. Rozpędzona gospodarka wręcz przyspieszyła w zakresie poszukiwania nowych pracowników. To, co wydawało się w ub. roku potężnš falš wzrostu zatrudnienia, może się okazać ledwie muœnięciem plaży przez morze w porównaniu z tegorocznymi apetytami firm. Wyniki większoœci spółek okazały się rekordowe, a to znacznie podniosło apetyty zarzšdów oraz organów nadzorczych. Satysfakcja z 10–15 proc. wzrostu została zastšpiona chęciš przekroczenia 30 proc. Do tego należy dorzucić kroplówkę inwestycyjnš, która w latach 2018–2019 zasili naszš gospodarkę. Fundusze unijne w dużej mierze wesprš sektor MŒP, a to on jest największym pracodawcš w kraju. Należy spodziewać się wręcz walki o pracowników, w szczególnoœci w mniejszych miejscowoœciach.

Osoby Ÿle nastawione do napływu Ukraińców lub przybyszów z Indii albo Bangladeszu powinny zrewidować swoje poglšdy. Już w 2017 r. te grupy narodowo...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL