Spółka HealthUp, pozyskała 4,3 mln zł w pierwszej rundzie finansowania na produkt MySpiroo

aktualizacja: 03.02.2016, 15:26
Foto: 123rf.com

Spółka HealthUp, pozyskała 4,3 mln zł w pierwszej rundzie finansowania na produkt MySpiroo, ułatwiający życie chorym na astmę czy POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

REDAKCJA POLECA
11.02.2016
Daily Dose of Beauty to nowy serwis, który podbija polski internet
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

- MySpiroo to przenośny spirometr, połączony bezprzewodowo z dedykowaną aplikacją na smartfon. Proste w obsłudze urządzenie umożliwia chorym stałe monitorowanie funkcji układu oddechowego. Pracujemy nad modelem telemedycznej opieki nad pacjentem z astmą - wyjaśnia Piotr Bajtała, jeden z założycieli HealthUp.

Jak twierdzą producenci MySpiroo, urządzenie daje wyniki porównywalne do tradycyjnych spirometrów, używanych w szpitalach i gabinetach medycznych. Posiadając smartfon, badanie z MySpiroo można wykonać w dowolnym czasie i miejscu. - Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, ponad 300 milionów osób jest chorych na astmę, a co roku na całym świecie z jej powodu umiera 250 tyś. POChP należy do głównych przyczyn przewlekłej chorobowości i umieralności na świecie - zajmuje 4. miejsce wśród przyczyn zgonów, a jej znaczenie przypuszczalnie będzie rosnąć w miarę starzenia się populacji - mówi drugi założyciel HealthUp, dr Łukasz Kołtowski.

W 2014 roku projekt został przedstawiony na łamach TechCrunch, najpopularniejszego serwisu anglojęzycznego o nowych technologiach. Parę tygodni później zwyciężył w konkursie Aulery. Decyzja pomysłodawców była oczywista. MySpiroo trzeba rozwijać, ale niezbędny do tego jest kapitał i wsparcie odpowiednich osób. Droga do pozyskania inwestorów wcale nie była prosta. Zanim doszło do podpisania umowy inwestycyjnej, twórcy MySpiroo spotkali się wcześniej z 12 funduszami. Wsparcie zaoferował fundusz specjalizujący się w biomedycynie - Joint Polish Investment Fund (JPIF).

JPIF jest efektem współpracy Adiuvo Management i BRAN Investments z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu BRIdge VC. - Kapitał oczywiście jest bardzo ważny, ale zależało nam przede wszystkim na znalezieniu partnerów i wspólników, którzy rozumieją branżę medyczną i mają doświadczenie w globalnym biznesie - mówi Piotr Bajtała.

MySpiroo jest na etapie działającego, zaawansowanego protypu. W tym roku przejdzie badania kliniczne i otrzyma certyfikację jako produkt medyczny.

Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE