Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Euro U-21

Euro U21: Polska - Anglia 0:3

PAP, Piotr Polak
Polska-Anglia 0:3: Polacy zajęli ostatnie miejsce w grupie i zakończyli udział w mistrzostwach.

Nawet jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego wiadomo było, że awans do półfinałów młodych Polaków, będzie czymœ na pograniczu cudu. Nie doœć, że musieli pokonać Anglię dwiema bramkami, to jeszcze warunkiem koniecznym był remis w równolegle rozgrywanym spotkaniu Słowaków ze Szwedami. Niestety gwiazdy nie ułożyły się po myœli trenera Marcina Dorny –  w czwartkowy wieczór w Kielcach Polacy nie byli w stanie zrobić tego, co od nich zależało – pokonać Anglików – a jakby tego było mało Słowacy pokonali Szwedów w Lublinie 3:0.

Dorna dokonał korekt w składzie – w podstawowym składzie na spotkanie z Anglików zabrakło Pawła Dawidowicza, którego na pozycji defensywnego pomocnika zastšpił Radosław Murawski z Piasta Gliwice. Na ławce usiadł Mariusz Stępiński – jeden z trzech kadrowiczów Dorny, który rok temu był na prawdziwym, dorosłym, Euro we Francji – a jako wysunięty napastnik wybiegł na murawę Krzysztof Pištek z Cracovii. Tym samym jedynym zawodnikiem z zagranicznego klubu w składzie był „wypożyczony” od Adama Nawałki Karol Linetty. W bramce stanšł (ponowie) Jakub Wršbel, który w zeszłym sezonie występował w I-ligowej Olimpii Grudzišdz, a pozostałych dziewięciu zawodników było z ekstraklasy.

Polacy do tej pory na małym Euro œwietnie zaczynali mecze – w obu spotkaniach (ze Słowacjš i Szwecjš) to oni strzelali jako pierwsi gole. Przeciwko Anglikom zostali jednak od razu zepchnięci do głębokiej defensywy. A już w szóstej minucie zawodnik Leicester City Demarai Gray zakręcił kółeczko przed polem karnym Polaków, przełożył piłkę na prawš nogę i uderzył z dystansu. Zmylony jeszcze przez rykoszet od Jarosława Jacha bramkarz nie miał żadnych szans.

W drugiej połowie młodzi Polacy stracili drugš bramkę akurat w momencie, gdy przez dłuższš chwilę grali lepiej. Gdy udało im się chociaż przez pewien okres rozgrywać mecz z Anglikami na swoich zasadach. Gdy to pilkarze Dorny kontrolowali spotkanie. Niestety goœciom wystarczył jeden bardzo dobry kontratak, a Jacob Murphy dostawił tylko nogę i z dwóch metrów skierował piłkę do bramki. Bramka stracona z rzutu karnego była tylko dopełnieniem smutnego wieczoru w Kielcach.

Polacy oczywiœcie z grupy nie wyszli, zajęli w niej ostatnie miejsce, w trzech meczach zdobyli jeden punkt, gdy w ostatniej minucie spotkania ze Szwecjš udało im się wyszarpać remis. Nic nie wyszło z zapowiedzi Karola Linetty’ego, który przed turniejem obwieœcił, że Polacy walczš o mistrzostwo.

Przez dwa lata przygotowań młodzieżówki do turnieju niestety nie udało się Dornie stworzyć drużyny, która była w stanie nawišzać walkę o wyjœcie z grupy. Oczywiœcie ten zespół inaczej wyglšdałby gdyby Napoli puœciłoby Piotra Zielińskiego i Arkadiusza Milika. Chociaż prawda jest taka, że przecież Anglicy mogli na ten turniej przywieŸć zawodników wartych kilkadziesišt milionów funtów, którzy już sš gwiazdami Premier League i występujš w dorosłej reprezentacji.

Prawdopodobnie kilku zawodników z tej drużyny zagra, i to niedługo, w kadrze Nawałki. Prawdopodobnie – otoczeni lepszymi piłkarzami – będš też prezentować się znacznie lepiej niż podczas tego turnieju. Stwierdzić, że drużyna U-21 jednak jest przyszłoœciš polskiej piłki to nadużycie. Wystarczy powiedzieć, że Robert Lewandowski w kadrze U-21 rozegrał trzy mecze. Ale oczywiœcie umniejszać problemu szkolenia też w Polsce nie można. Sygnału, że drużyna Dorny nie wygrała nawet jednego meczu, nie można bagatelizować.

Polska – Anglia 0:3 (0:1)


Bramki: 0:1 Demarai Gray (6), 0:2 Jacob Murphy (69), 0:3 Lewis Baker (83-karny).


Żółte kartki – Polska: Jan Bednarek. Anglia: Alfie Mawson.


Czerwona kartka (za drugš żółtš) – Jan Bednarek (82. - za faul).


Sędzia: Harald Lechner (Austria).


Widzów: 13 176.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL