Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Etyka i reklama

Sędziowie: prezes krakowskiego sšdu w areszcie

Sšd Apelacyjny w Krakowie
Fotorzepa/Marta Bogacz
Warszawski sšd zgodził się na aresztowanie na trzy miesišce b. prezesa Sšdu Apelacyjnego w Krakowie sędziego Krzysztofa S. Jest on podejrzany m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przyjęcie korzyœci majštkowej w wysokoœci co najmniej 376 tys. zł.

Rozstrzygajšc wniosek prokuratury, "sšd wzišł pod uwagę realnš obawę matactwa oraz zagrożenie surowš karš" - poinformowała w sobotę PAP rzeczniczka warszawskiego sšdu okręgowego ds. karnych sędzia Anna Ptaszek. Dodała, że okres zastosowanego aresztu wyznaczono do 6 wrzeœnia 2017 r.

Sędzia Krzysztof S. został zatrzymany w czwartek w Krakowie przez CBA, kilka godzin po tym, jak Sšd Najwyższy wyraził zgodę na jego zatrzymanie i ewentualne aresztowanie. SN uwzględnił tym samym zażalenie prokuratury na uchwałę łódzkiego sšdu, który w marcu nie wyraził takiej zgody.

Wštek dotyczšcy b. prezesa SA w Krakowie został wyłšczony do odrębnego postępowania ze œledztwa prowadzonego przez CBA pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie i przekazany do Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej. Prowadzi on postępowania karne dotyczšce prokuratorów i sędziów.

W pištek prokuratorzy zarzucili mu udział w zorganizowanej grupie przestępczej, niedopełnienie obowišzków prezesa Sšdu Apelacyjnego w Krakowie i przyjmowanie korzyœci majštkowych znacznej wartoœci w kwocie nie mniejszej niż 376 tys. 300 zł oraz pranie brudnych pieniędzy i poœwiadczania nieprawdy w dokumentach. Podejrzanemu grozi nawet 12 lat więzienia.

W œledztwie prowadzonym przez rzeszowskš prokuraturę regionalnš podejrzanych jest już kilkanaœcie osób, z których większoœć przebywa w aresztach. Sš to m.in.: dyrektor SA w Krakowie Andrzej P., główna księgowa tego sšdu Marta K., dyrektor Centrum Zakupów dla Sšdownictwa Marcin B. oraz osoby reprezentujšce podmioty gospodarcze, które miały wykonywać fikcyjne usługi na rzecz sšdu.

Według prokuratury, wszyscy wchodzili w skład zorganizowanej grupy przestępczej działajšcej co najmniej od lipca 2012 r. do listopada 2016 r. w Krakowie i innych miejscowoœciach, na której czele stał dyrektor SA w Krakowie. Według œledczych proceder polegał na zawieraniu przez Sšd Apelacyjny w Krakowie licznych umów z zewnętrznymi firmami o œwiadczenie fikcyjnych usług. Firmy te zlecały następnie zamówione przez SA usługi pracownikom tego sšdu, w tym jego ówczesnemu prezesowi.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL