Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

”Die Welt”: budowa Nord Stream 2 grozi izolacjš Niemiec w Europie

Fotorzepa/Urszula Lesman
Niemiecki dziennik “Die Welt” ostrzegł w pištek, że realizacja kontrowersyjnego projektu budowy gazocišgu Nord Stream 2 doprowadzi do izolacji Niemiec w Europie.

Gazeta wyraziła też opinię, że budowa tego gazocišgu jest niekorzystna dla Bundeswehry, gdyż ogranicza możliwoœci organizowania manewrów przez niemieckš marynarkę wojennš i siły powietrzne.

"Krótko mówišc, realizujšc ten projekt Niemcy izolujš się w Europie, siejš nieufnoœć i wspierajš prawdopodobnie populizm w takich krajach jak Polska czy Węgry" – pisze autor komentarza Allan Posener.

"Trudno pojšć, dlaczego (węgierski premier) Viktor Orban jest krytykowany za sprzeciw wobec unijnych sankcji wobec Rosji, podczas gdy Niemcy oferujš (rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi) Putinowi swoje usługi jako stacja paliw w UE, a także dlaczego Polsce zarzuca się brak solidarnoœci ze względu na sprzeciw wobec przyjęcia uchodŸców, gdy równoczeœnie Niemcy odmawiajš solidarnoœci w kwestiach energetycznych" – pisze Posener.

Publicysta zwraca uwagę, że pomimo tych faktów kanclerz Angela Merkel broni konsekwentnie stanowiska, że Nord Stream 2 jest projektem czysto ekonomicznym, do którego polityka nie powinna się mieszać.

Posener zauważa, że szef SPD Martin Schulz, "domagajšc się w wielkim stylu utworzenia do 2025 roku +Stanów Zjednoczonych Europy+", wykazuje "œlepotę" wobec projektu, który dzieli Europę.

Zdaniem Posenera upór Merkel byłby zrozumiały, gdyby Nord Stream tworzył wiele miejsc pracy w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, gdzie znajduje się okręg wyborczy szefowej rzšdu. Jednak dzięki pierwszej nitce magistrali – Nord Stream 1 - powstały jedynie trzy stałe miejsca pracy, a 10 dalszych w usługach.

"Merkel powinna wiedzieć, że żaden projekt, w którym uczestniczy Gazprom, nie jest +czysto ekonomiczny+" – pisze Posener przypominajšc, że szefem konsorcjum budujšcego gazocišg jest były funkcjonariusz Stasi i zaufany Putina, Matthias Warning.

Posener zwraca uwagę, że zastrzeżenia wobec trasy gazocišgu zgłosiła Bundeswehra. Zdaniem przedstawicieli sił zbrojnych Nord Stream 2, podobnie jak pierwsza nitka, przebiega w Zatoce Pomorskiej przez tereny służšce niemieckiej marynarce wojennej jako obszar ćwiczeń artyleryjskich.

Od czasu oddania do użytku Nord Stream 1 niemieckie okręty oraz lotnictwo mogš prowadzić ćwiczenia jedynie w ograniczonym zakresie. Faktem jest – pisze niemiecki publicysta – że ze względu na brak możliwoœci odbywania ćwiczeń w strefie przylegajšcej do wybrzeża zdolnoœć Bundeswehry do działań jest ograniczona.

Na zakończenie Posener zwraca uwagę, że pomimo wszystkich zastrzeżeń, w tym możliwoœci spadku cen gazu, twórcy Nord Stream 2 nalegajš na jak najszybsze rozpoczęcie budowy. "Gotowe rury ładowane sš na frachtowce i wywożone z Niemiec w nieznanym kierunku" – konkluduje "Die Welt".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL