Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Yonhap: tankowiec z ropš naftowš dla Korei Płn. został zajęty w listopadzie

Bloomberg
Korea Południowa pod koniec listopada zajęła pływajšcy pod banderš Hongkongu tankowiec, który potajemnie przekazał ropę naftowš północnokoreańskiej jednostce, co jest niezgodne z międzynarodowymi sankcjami - podała w pištek agencja Yonhap.
Według Yonhapu, który powołuje się na przedstawicieli władz Korei Płd., południowokoreańscy celnicy zajęli i przeszukali tankowiec Lighthouse Winmore 24 listopada, gdy wszedł on od portu w Yeosu na południu kraju.

19 paŸdziernika tankowiec przekazał na wodach międzynarodowych 600 ton rafinowanej ropy północnokoreańskiej jednostce - pisze Yonhap.

Stany Zjednoczone zaproponowały na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ umieszczenie Lighthouse Winmore na czarnej liœcie za obchodzenie sankcji nałożonych na Koreę Płn. za jej program nuklearny i rakietowy - wynika z dokumentów, które w grudniu widział Reuters.

Pływajšcy pod banderš Hongkongu zbiornikowiec był wyczarterowany przez tajwańskš firmę Billions Bunker Group i przypłynšł do Yeosu 11 paŸdziernika, by załadować tam rafinowanš japońskš ropę. Cztery dni póŸniej ruszył w kierunku Tajwanu - pisze Yonhap, powołujšc się na władze w Seulu.

Jednak zamiast płynšć do Tajwanu, Lighthouse Winmore 19 paŸdziernika przekazał ropę północnokoreańskiej jednostce Sam Jong 2 oraz trzem jednostkom z innych krajów na wodach międzynarodowych na Morzu Wschodniochińskim.

Według dziennika "New York Times" ten transfer jest widoczny na zdjęciach satelitarnych, które w listopadzie upubliczniło ministerstwo finansów USA. Resort nie podał wówczas nazwy tankowca.

"Informacje o tych działaniach zostanš w przyszłoœci przekazane komitetowi ds. sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ" - powiedział jeden z przedstawicieli władz Korei Płd. "To typowy przykład sprytnego obchodzenia przez Koreę Płn. sankcji RB ONZ poprzez wykorzystywanie nielegalnych siatek" - dodał.

Zdaniem Yonhapu Korea Płd. będzie przetrzymywać zbiornikowiec mniej więcej przez szeœć miesięcy. Oczekuje się, że w tym czasie Hongkong złoży w komitecie ds. sankcji wniosek o uwolnienie jednostki.

Południowokoreański dziennik "Dzoson Ilbo" donosił 26 grudnia, że od paŸdziernika amerykańskie satelity szpiegowskie zarejestrowały 30 przypadków nielegalnych transferów ropy przez chińskie jednostki dla jednostek z Korei Płn.

W czwartek prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że jest "bardzo rozczarowany" tym, iż Chiny pozwalajš, by do Korei Płn. wbrew sankcjom docierała ropa naftowa. W rozmowie z "NYT" podkreœlił, że jego cierpliwoœć może niedługo się skończyć. "Ropa trafia do Korei Płn. Nie taka była umowa! Jeœli nam nie pomogš z Koreš Płn., zrobię to, co zawsze zapowiadałem" - powiedział.

RB ONZ wydała w czwartek zakaz przyjmowania w portach całego œwiata czterech statków północnokoreańskich, które - jak się podejrzewa - zajmowały się transportem towarów objętych embargiem ONZ. ródła dyplomatyczne, na które powołuje się AFP, twierdzš, że zgodnie z wnioskiem złożonym przez USA w RB ONZ rozważano objęcie zakazem dziesięciu statków. Jednak po interwencji dyplomacji Chin ograniczono ich liczbę do czterech.

22 grudnia RB ONZ jednomyœlnie przyjęła rezolucję nakładajšcš kolejne sankcje na Pjongjang; tym razem obejmowały one głównie przetworzone produkty petrochemiczne. Chodzi o docelowe ograniczenie o 75 proc. dostaw ropy naftowej i produktów pochodnych do Korei Płn., przy czym USA zabiegały o zablokowanie 90 proc. dostaw. Ponadto północnokoreańscy pracownicy, którzy sš zatrudniani przede wszystkim w Rosji i Chinach, majš w cišgu 12 miesięcy zostać odesłani do kraju; według ONZ pracujš oni "w warunkach zbliżonych do niewolnictwa".

Nowa seria sankcji była odpowiedziš na test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), który Korea Płn. przeprowadziła 28 listopada; była to kolejna próba ICBM w tym roku. We wrzeœniu Pjongjang przeprowadził szóstš już i największš z dotychczasowych próbę nuklearnš.

Znaczny wzrost aktywnoœci komunistycznego reżimu w Pjongjangu w mijajšcym roku wywołał ostre reakcje wspólnoty międzynarodowej i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL