Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

#RZECZoBIZNESIE: Wojciech Jakóbik: Orlen idzie na całość w Czechach

Rzeczpospolita
Gdyby teraz Orlen wycofał się z Czech to kilka lat zaangażowania poszłoby na marne. Trzeba skonsolidować siły i walczyć do końca – mówi Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl, goœć programu Michała Niewiadomskiego.

Kiedy Orlen planował kupować rafinerię Możejki doszło do pożaru. Teraz planuje skupić resztę akcji czeskiego Unipetrolu i znowu dochodzi do dziwnych wydarzeń.

- Unipetrol ma rafinerię, która sprzedaje ropę Orlenu m.in. z Arabii Saudyjskiej, pomaga poszerzyć gamę produktów i zwiększa konkurencyjnoœć. Orlen majšc różne gatunki i kilka rafinerii może sprzedać więcej różnych produktów i lepiej rywalizować np. na rynku niemieckim – tłumaczył Jakóbik.

Przyznał, że w Czechach jesteœmy obecni, ale nie na 100 proc.

- W Unipetrolu sš mniejszoœciowi udziałowcy, którzy majš całkiem inne interesy niż PKB Orlen. Orlen patrzy globalnie, na Polskę, Litwę, Czechy, rynek œrodkowoeuropejski. Ci mniejszoœciowi udziałowcy patrzš tylko na interes tu i teraz Unipetrolu. Liczš na szybkš stopę zwrotu, żeby ich inwestycja w akcje jak najszybciej się zwróciła – mówił goœć.

Zaznaczył, że Orlen patrzšc długofalowo podejmuje ambitne inwestycje, które z punktu widzenia inwestora mniejszoœciowego sš nieracjonalne, polityczne, obarczone ryzykiem. - Nie potrafi porozumieć się z mniejszoœciowymi udziałowcami. W perspektywie jest też zmiana polityczna, gdzie premierem kraju zostaje Andrej Babisz, oligarcha doœwiadczony negatywnie w relacjach z Orlenem - zaznaczył Jakóbik.

Podkreœlił, że Orlen chce skonsolidować swoje siły w Czechach i iœć na całoœć. - Tzn. przejšć maksimum udziałów Unipetrolu, żeby swobodnie działać. Wszystko albo nic. Albo kontynuujemy ekspansję w Czechach i podejmujemy decyzje jak ta, albo zwijamy się stamtšd – ocenił goœć.

- Gdyby teraz Orlen wycofał się z Czech to kilka lat zaangażowania poszłoby na marne. Trzeba skonsolidować siły i walczyć do końca – dodał.

Energetyka a Morawiecki

Jakóbik przypomniał, że plan Morawieckiego zawiera wytyczne odnoœnie zwrotu energetycznego, czyli zmniejszenia udziału węgla w Ÿródłach wytwarzania energii na korzyœć Ÿródeł czystych.

- Morawiecki jako premier może skłonić rzšd do pójœcia w okreœlonym kierunku, wyboru bardziej nowoczesnej energetyki, która jest jednoczeœnie mniej emisyjna. Nie znaczy to, że zrezygnujemy całkiem z węgla. Wg. oficjalnych deklaracji Ministerstwa Energii do 2050 r. co najmniej 50 proc. energii i tak będzie pochodziło z węgla – tłumaczył.

Dodał, że nie chodzi o to, żeby obcinać zużycie tylko uzupełniać je o nowe Ÿródła.

- Teraz będzie dyskusja o co uzupełniamy. Mamy gaz, jeżeli powstanie Brama Północna będziemy mieli tani surowiec. Być może postawiš na odnawialne Ÿródła energii. Jest też energetyka jšdrowa. W końcu musimy mieć decyzję w tej sprawie - mówił Jakóbik.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL