Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Energetyka wesprze górnictwo finansowo

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział w œrodę, że nie planuje w tym momencie bezpoœredniego łšczenia wybranych kopalń ze spółkami energetycznymi, ale przyznał też, że między sektorami będzie współpraca kapitałowa.

Podczas obrad komisji sejmowej Tchórzewski sprecyzował, że widzi możliwoœć zaangażowania Enei w zapewnienie stabilnoœci finansowej KHW.

- Przejęcie KHW przez Eneę jest rozważanym scenariuszem - poinformował Tchórzewski. - To był plan przygotowany przez ubiegły rzšd, czyli kapitałowe przejęcie miałoby miejsce jak w przypadku Bogdanki - dodał Tchórzewski.

Zaznaczył jednak, że w tej chwili koncentruje się na sprawie Kompani Węglowej. W finansowaniu Nowej Kompanii Węglowej, która – jak zapowiedziano – zostanie utworzona w na przełomie I i II kwartału 2016 r. - ma uczestniczyć energetyka. – Jest zamiar, by energetyka uczestniczyła w finansowaniu tego przedsięwzięcia. Raczej nie wszędzie przewiduję, że to będzie proste łšczenie spółek ze sobš, czy to zakup, jak to miało miejsce w przypadku Bogdanki - podkreœlił minister energii.

Według wtorkowych informacji Nowa Kompania Węglowa ma zostać utworzona na przełomie I/II kwartału 2016 roku.

Tymczasem rzšd podaje górnictwu kolejnš kroplówkę. W planach jest bowiem stworzenie strategicznej rezerwy węgla. Z projektu nowelizacji budżetu wynika, że minister finansów będzie mógł utworzyć rezerwę na realizację zadań Agencji Rezerw Materiałowych. A ta docelowo miałaby odkupić węgiel zalegajšcy na przykopalnianych zwałach, co zapowiadała już premier Beata Szydło podczas obchodów Barbórki.

Tchórzewski poinformował, że iloœć skupowanego przez ARM węgla nie będzie ujawniana. Zaznaczył jednak, że nie będzie to rzšd wielkoœci, który z punktu widzenia ratowania górnictwa będzie miał „kolosalne znaczenie".

Na razie wiadomo, że 209 mln zł oszczędnoœci z budżetu MON zostanie przeniesione na takš dotację dla ARM.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL