Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Bagdad zaprasza Rosjan na budowę

123rf.com
Władze Iraku chcš, by rosyjskie koncerny budowlane wzięły udział w powstaniu nowego rurocišgu Irak-Turcja.

Poformował o tym minister energetyki Aleksandr Nowak.

- Będš budować ropocišg z Kirkuka do Dżeihanu (port w Turcji) i chcš by rosyjskie firmy budowlane wzięły udział w tej inwestycji - mówił w czwartek Nowak.

O budowie nowego naftocišgu do Turcji władze w Bagdadzie poinformowały w końcu listopada. Budowa jest konieczna po tym jak częœć starego rurocišgu została zniszczona przez terrorystów tzw. Państwa Islamskiego.

Inwestycja ma powstać zgodnie z koncesyjnym schematem „budowa—przesył-zarzšdzanie". Oznacza to, że zaproszeni do udziału uzyskajš możliwoœć nie tylko budowy, ale też póŸniejszego zaopatrzenia i zarzšdzania rurocišgiem.

W paŸdzierniku władze irackie nareszcie odebrały terrorystom bogatš w złoża ropy prowincję Kirkuk. Prowincja leży na terenie autonomii kurdyjskiej, która sama handluje ropš z zagranicš wbrew władzom centralnym. Jednym w głównych partnerów Kurdów jest Rosneft. W tym roku koncern zapłacił autonomii zaliczkę w wysokoœci 1,3 mld dol. za zakontraktowane dostawy ropy. Dostawy (ich wielkoœci strony nie podały) majš potrwać do 2019 r.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL