Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ubywa zielonej energii

123RF
Podczas gdy politycy obchodzš górnicze œwięto, GUS publikuje dane o dramatycznie niskim udziale OZE w polskim rynku energii.

Opublikowane właœnie statystyki GUS nie sš tak kolorowe, jak wizje nowych kopalń na Œlšsku, snute z okazji Barbórki przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Udział odnawialnych Ÿródeł energii w finalnym jej zużyciu w 2016 r. sięgnšł 11,3 proc. i po raz pierwszy był niższy niż w poprzednich latach. Cofnęliœmy się do poziomu sprzed 2013 r.

– Ten rok zakończymy na jeszcze niższym poziomie. Na koniec 2017 r. może to być ok. 11 proc. – prognozuje Grzegorz Wiœniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Tymczasem w 2020 r., zgodnie z unijnymi zobowišzaniami, powinniœmy mieć przynajmniej 15 proc. udziału. Bruksela powie "sprawdzam" już w przyszłym roku. O tym, że tego testu nie zdamy, eksperci ostrzegajš od miesięcy. Ministerstwo Energii zachowuje jednak optymizm, niestety, niepoparty faktami.

Blokada rozwoju

Za znaczšcy spadek ubiegłorocznego udziału zielonej energii wobec 11,93 proc. w 2015 r. w głównej mierze odpowiada wyłšczenie ...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL