Serinus Energy zrestrukturyzował swoje zadłużenie wobec Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Dzięki temu może prowadzić prawidłową jego obsługę oraz realizować nakłady kapitałowe niezbędne do rozwoju spółki.

Firma przypomina, że ma podpisane z EBOR dwie umowy. Jedna dotyczy tzw. kredytu głównego, a druga tzw. kredytu zamiennego. Zadłużenie kapitałowe w ramach kredytu głównego wynosi obecnie 5,4 mln USD. Ustalony pierwotnie termin jego spłaty przypadał na marzec 2019 r. Harmonogram przewidywał spłatę kapitału w dwunastu równych ratach półrocznych. Nowa umowa zakłada, że pozostałe do spłaty saldo kredytu głównego będzie uregulowane w dwóch ratach po 2,7 mln USD w dniach 31 marca 2019 r. i 30 września 2019 r. Oprocentowanie pozostało bez zmian na poziomie sześciomiesięcznej stawki LIBOR powiększonej o 6 proc.

Z kolei zadłużenie kapitałowe w ramach kredytu zamiennego wynosi obecnie 25,4 mln USD. Pierwotnie miało być uregulowane do czerwca 2021 r. Na podstawie zawartej umowy termin zapadalności przedłużono do czerwca 2023 r. wraz z kapitalizacją naliczonych odsetek do czerwca 2020 r. W czerwcu 2020 r. określona zostanie łączna kwota pozostałego do spłaty kapitału powiększona o naliczone skapitalizowane odsetki, przy czym kwota ta stanowić będzie nowe saldo podlegające spłacie w czterech równych ratach rocznych, przypadających do zapłaty w czerwcu każdego roku w okresie od 2020 r. do 2023 r. Również w tym przypadku stopa procentowa pozostaje be zmian, czyli na poziomie sześciomiesięcznej stawki LIBOR powiększonej o marżę z przedziału 8-17 proc.

Dla obu kredytów zmieniono część kowenantów. Jedna za zmian mówi o tym, że tzw. wskaźnik obsługi długu będzie wyliczany wyłącznie w ujęciu skonsolidowanym na poziomie całej spółki i tylko dla kredytu głównego począwszy od grudnia 2018 r. Wskaźnik nie ma już zastosowania w przypadku kredytu zamiennego. W nowej umowie utrzymano pierwotne wymogi dotyczące zabezpieczenia obu kredytów oraz wprowadzono dodatkowe zabezpieczenie w postaci zastawu na akcjach spółki Serinus Energy Romania, będącej posiadaczem koncesji w Rumunii.