Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Rosja: kończš się złoża ropy i gazu

Bloomberg
Kreml musi przygotować gospodarkę na koniec wieku ropy i gazu. Do wyczerpania opłacalnych w eksploatacji złóż pozostało 15 lat.

Takš prognozę przedstawił Herman Gref, prezes Sbierbanku, były minister gospodarki Rosji. Jego zdaniem tzw. monoprodukty (ropa i gaz) wyczerpiš się w kraju w latach 2028–2032. Resort œrodowiska przewiduje to na 2044 r. Jednak Gref podkreœlił, że chodzi o złoża, z których wydobycie jest opłacalne.

- Tak wynika nie z mojego widzimisię, lecz z analiz eksperckich i tendencji na rynku surowców. Ten supercykl (wysokiego popytu na ropę i gaz – red.) już się nie powtórzy. Musimy być na to gotowi – cytuje prezesa agencja TASS. Dodał, że zmiany w gospodarce mogš się okazać bolesne, ale poprawiš jakoœć rozwoju kraju.

- Musimy mówić o nowej dynamice; o tym, że musimy zróżnicować naszš gospodarkę. Eksperci dawno o tym mówiš i jak mi się wydaje, ludzie u władzy już wystarczajšco dobrze rozumiejš sytuację – ocenił.

Jako minister gospodarki (2000–2007) Gref lobbował za wejœciem Rosji do WTO. Miał jednak licznych przeciwników (m.in. z branży tekstylnej, obuwniczej i spożywczej), bo wiele sektorów nie było konkurencyjnych. Chciał odejœcia Rosji od gospodarki surowcowej. Jednak wysokie ceny ropy i gazu sprawiły, że propozycje, by inwestować w nowe technologie i rozwijać inne gałęzie przemysłu, nie znajdowały dostatecznego wsparcia na Kremlu.

Władimir Putin od lat zapowiada odejœcie od gospodarki bazujšcej na surowcach energetycznych. Dotšd niewiele w tym kierunku zrobiono.

Ropa i gaz dostarczały 40–50 proc. dochodów budżetowych Rosji. Niska cena zbiła wpływy z eksportu do ok. 1/3. Luki nie ma czym wypełnić.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL