Enefit. Estończycy w polskiej energetyce

Największa firma energetyczna bałtyckich republik rzuca rękawicę polskim koncernom. Będzie sprzedawać u nas prąd i gaz.

Publikacja: 28.09.2016 18:34

Enefit. Estończycy w polskiej energetyce

Foto: Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski

Chodzi o Enefit, należącą do Eesti Energia, estońskiego koncernu energetycznego. W przesłanym komunikacie firma informuje, że rozpoczyna działalność w Polsce. Pod koniec 2016 r. zaoferuje klientom biznesowym możliwość zakupu energii elektrycznej. W drugim kwartale 2017 r. w ofercie pojawi się również gaz ziemny.

- W tej chwili koncentrujemy się na pozyskaniu doświadczonych i niezawodnych partnerów handlowych, którzy pomogą nam zdobyć klientów z segmentu małych i średnich przedsiębiorstw oraz zapewnić ich profesjonalną obsługę. Budujemy też własną sieć handlową, za której pośrednictwem chcemy docierać do największych odbiorców przemysłowych – mówi Maciej Kowalski, członek zarządu Enefit.

Firma chce konkurować przede wszystkim „jakością obsługi oraz doradztwem, a także elastycznością i dopasowaniem oferty do potrzeb klienta".

- Wsparciem w realizacji tego planu będzie solidne zaplecze finansowe oraz know-how spółki matki – zapewnia Maciej Kowalski.

Eestii Energia jest grupą z własnym górnictwem, konwencjonalnym i odnawialnym wytwarzaniem energii, dystrybucją i międzynarodowym obrotem energią. Spółka kontroluje 60 proc. rynku energii elektrycznej w Estonii. Według własnej oceny ma 25 proc. rynku energii elektrycznej w krajach bałtyckich, a także 25 proc. rynku gazu odbiorców instytucjonalnych w Estonii. W 2015 roku przychody ze sprzedaży Grupy Eesti Energia sięgnęły 776,7 mln euro, a EBITDA była równa 265,8 euro. W tym czasie sprzedaż energii w ramach Grupy Eestii Energia wyniosła 7.2 TWh, a zysk netto 40 mln euro. Eesti Energia zatrudnia blisko 6000 pracowników. Produkuje energię ze źródeł konwencjonalnych oraz odnawialnych, takich jak: wiatr, biomasa, fale morskie oraz słońce. Firma uważana jest za lidera przemysłu łupkowego i jej doświadczenie w obszarze wykorzystywane było między innymi w przedsięwzięciach prowadzonych na terenie Birmy, Egiptu, Tajlandii, Izraela, Indii, Kazachstanu, Jordanii, Maroka, Chin. Obecnie firma prowadzi dwa projekty łupkowe w stanie Utah w USA oraz w Jordanii.

W Europie celem strategicznym Estończyków jest „rozwój sprzedaży energii w obszarze Morza Bałtyckiego oraz ewolucja w kierunku koncernu o zasięgu regionalnym".

- Po osiągnięciu stabilnej pozycji na rynku sprzedaży energii na Litwie i Łotwie chcemy wykorzystać doświadczenie zdobyte tam oraz w Estonii, by wykonać kolejny naturalny dla nas krok – rozpocząć działalności w Polsce. Polski rynek oceniamy jako bardzo wymagający, jednak jesteśmy przekonani, że nasza oferta pozwoli nam wyróżnić się na tle konkurencji. Wszędzie, gdzie działamy, staramy się odróżnić od reszty graczy elastycznością produktów, skutecznością obsługi oraz ofertą cenową dostosowaną do potrzeb klienta. Te trzy elementy będą podstawą do wypracowania oferty dla polskich odbiorców" – zapewnia Hando Sutter, prezes Eesti Energia.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie