Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Kazachstan nie ma na czym latać

123rf.com
Narodowy przewoŸnik Kazachstanu ostrzegł przed wstrzymaniem lotów, jeżeli nie poprawi się zaopatrzenie w paliwo lotnicze. Rosja od paŸdziernika przerywa dostawy swojego paliwa sšsiadowi.

- Mamy jeszcze 7 tysięcy ton paliwa lotniczego. To starczy na tydzień pracy. Na dziœ nie ma alternatywnych wariantów dostaw paliwa lotniczego. Występujemy o zwiększenie limitu zapasów z 10-dniowych do 1,5 miesięcznych oraz o zwiększenie produkcji paliwa lotniczego przez kazachskie rafinerie - zapowiedział przedstawiciel Air Astana - narodowego przewoŸnika Kazachstanu, cytowany przez portal RBK.

Kłopoty kazachskich przewoŸników wynikajš z faktu, że w tym roku rosyjskie koncerny Rosneft, Gazprom neft, Łukoil i Tatnieft bardzo zmniejszyły dostawy paliwa lotniczego do Kazachstanu a w paŸdzierniku prawdopodobnie nie dostarczš ani litra. Do tego na planowy remont stanęła największa kazachska rafineria.

Skutkiem tej sytuacji jest oczekiwany wzrost cen biletów lotniczych o 30 proc.. Rosyjskie firmy tłumaczš spadek sprzedaży do Kazachstanu, potrzebami rynku krajowego. Frakcja ropy wykorzystywana przy produkcji paliwa lotniczego jest teraz potrzebna do wyprodukowania zimowego oleju napędowego.

Wpływ na sytuację ma też rosnšcy popyt rosyjskich przewoŸników na paliwo zwišzany z powrotem ruchu turystycznego Rosja-Turcja.

Sam Kazachstan ma doœć ropy by zaspokoić potrzeby krajowego rynku. Nie posiada jednak doœć rafinerii do przerobu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL