Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Norwegia będzie cała zielona

Bloomberg
Norwegia będzie prawdopodobnie pierwszym krajem, w którym energia będzie pozyskiwana wyłšcznie ze Ÿródeł odnawialnych.

Według raportu Energi Norge, organizacji typu non-profit zajmujšcej się doradztwem w kwestiach energetycznych, do 2050 roku Norwegia ma szans korzystać w 100 proc. z energii pozyskiwanej ze Ÿródeł odnawialnej.

Organizacja opracowała program stopniowego odchodzenia od ropy, gazu i węgla. Program składa się z 24 propozycji politycznych rozwišzań na rzecz rozwoju zielonej energii jak np. darmowe ładowanie samochodów elektryczny na terenie całego kraju oraz zwolnienia podatkowe dla kierowców i został już przedstawiony norweskiemu ministerstwu œrodowiska.

Oluf Ulseth, dyrektor Energi Norge przekonuje, że teraz jest najlepszy moment na radykalne przekształcenie wszystkich sektorów norweskiej gospodarki, ograniczyć emisję i oprzeć się na energii odnawialnej z wody, wiatru oraz energii słonecznej.

Mimo że duża częœć norweskiej gospodarki opiera się na eksporcie surowców energetycznych, takich jak gaz i ropa naftowa, to elektrownie wodne odpowiadajš za 96 proc. produkcji energii w Norwegii - pisze portal nportal.no. Norwegia jest tez liderem jeœli chodzi o samochody hybrydowe oraz elektryczne - w tym kraju jeŸdzi już ponad 110.000 samochodów elektrycznych, a od 2025 roku będzie obowišzywał całkowity zakaz sprzedaży pojazdów napędzanych paliwami kopalnymi - podkreœla nportal.no.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL