Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Szydło: kopalnia Sobieski będzie mogła się rozwijać przez dziesištki lat

Bloomberg
Dzięki inwestycjom takim jak szyb górniczy Grzegorz, kopalnia Sobieski będzie mogła się rozwijać przez następne dziesištki lat - mówiła w poniedziałek w Jaworznie premier Beata Szydło.

W poniedziałek premier Beata Szydło uczestniczyła w przekazaniu terenu inwestycji nowego szybu górniczego Grzegorz do kopalni Sobieski w Jaworznie, należšcej do spółki Tauron Wydobycie, oraz uroczystoœci wytyczenia osi szybu. Według wczeœniejszych zapowiedzi przedstawicieli Tauronu, nowy szyb ma być gotowy za ok. pięć lat.

Szydło powiedziała, że pamięta czasy, kiedy mówiono, iż w górnictwie już jest wszystko posprzštane i nic się nie da zrobić. Tymczasem, jak wskazała, mamy dobry dzień dla polskiej gospodarki w zwišzku z otwarciem kolejnej inwestycji w grupie Tauron.

"To pokazuje, że właœnie grupa Tauron nie tylko rozwija się, nie tylko daje miejsca pracy już w tej chwili, ale już w perspektywie w przyszłoœci realizuje inwestycje, które będš budowały miejsca pracy na przyszłoœć, będš dawały możliwoœć rozwoju nie tylko regionowi. To nie tylko będzie dobra inwestycja dla Jaworzna, to nie tylko kopalnia Sobieski, ale cały region, a przede wszystkim cała Polska gospodarka będš z tego czerpały profity, a polskie państwo będzie się rozwijało" - mówiła.

Zaznaczyła, że zostało to założone w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "Dzisiaj jesteœmy jednym z najbardziej dynamicznie rozwijajšcych się krajów Unii Europejskiej. Jesteœmy krajem, który tworzy nowe miejsca pracy, który ma nowe pomysły. Chcemy budować nie tylko takie inwestycje, które zabezpieczajš naszš gospodarkę, ale które powodujš, że ta gospodarka zaczyna być coraz bardziej konkurencyjna i ekspansywna" - podkreœliła.

Według niej to przede wszystkim mšdra strategia rozwoju polskiej energetyki i polskiego górnictwa. "Było wielu takich, którzy twierdzili, że czas polskiego górnictwa minšł, a mój rzšd podjšł się nie tylko bardzo ambitnych reform, bardzo trudnych również (...). Szyb Grzegorz jest tego przykładem, że nowe inwestycje, nowe, już tutaj realizowane przedsięwzięcia będš w przyszłoœci skutkowały tym, że kopalnia Sobieski będzie mogła przez kolejne dziesištki lat się rozwijać" - dodała.

Jej zdaniem rzšd chce, by polskie górnictwo było nie tylko perspektywiczne, nie tylko nowoczesne, ale by było przykładem górnictwa nowoczesnych technologii.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL