Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Ukraińskie platformy wiercš dla Rosjan

Bloomberg
Zajęte u wybrzeży Krymu ukraińskie platformy znów wydobywajš gaz. Ale tym razem dla Rosji.

Firma Czernomornieftiegaz, która w wyniku rosyjskiej aneksji Krymu przeszła w ręce Gazpromu (koncern zaprzecza) prowadzi wydobycie z podmorskich złóż gazu na szelfie Ukrainy, poinformował właœciciel firmy - ukraiński koncern Naftogaz.

- Obecnie krymski Czernomornieftiegaz pracuje na wyczerpanie złóż i zamknięcie. Wydobycie gazu spada, bo Rosja zbudowała gazocišg na Krym i tak dostarcza gaz. Szelf okazał się za drogi; złoża Sztormowe i Archangielskie sš na wyczerpaniu. Potrzebne sš nowe odwierty, a to wymaga dużych nakladów - cytuje Natalię Niewżnowš prezes przerejestrowanej na Ukrainu firmy Czernomornieftiegaz agencja Unian.

Dodała, że pracownicy firmy, którzy wypływajš w morze wraz z wojskami ochrony pogranicza zauważajš, że dwie zajęte przez Rosjan platformy (Piotr Godowaniec i Ukraina) zmieniajš swoje położenie.

"Okupanci bardzo się denerwujš kiedy podpływamy do naszych platform. Narysowali na platformach rosyjskš flagę, rzucajš w nas żelastwem".

W 2016 r firma Czernomornieftiegaz zmniejszyła stratę netto o 63,1 proc. do 61,7 mln hrywien. W I półroczu 2017 strata wzrosła 2,3 raza do 33 mln hrywien. Firma wchodzi w skład Naftogazu i specjalizuje się w poszukiwaniu i wydobyciu ropy i gazu na Morzu Czarnym i Azowskim w wodach Ukrainy. Ma licencje na 17 odkrytych złóż z czego 11 zawiera gaz ziemny, 4- gazowy kondensat a 2 - ropę. Jest to w sumie 58,6 mld m3 gazu, 1,23 mln ton gazowego kondensatu i 2,53 mln ton ropy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL