Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Sankcje bijš w Nord Stream 2

Bloomberg
Największy sojusznik Gazpromu - austriacki OMV przyznał, że z powodu nowych sankcji USA trzeba zmienić sposób finansowania Nord Stream 2.

To kolejny partner Rosjan, który przyznaje, że wobec zaostrzonych amerykańskich sankcji, sposób finansowania rozbudowy gazocišgu północnego musi się zmienić. Wczeœniej zapowiedzieli to Francuzi z Engie i przyznał wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz. Teraz wtóruje im Rainer Zele prezes OMV:

„Musimy jeszcze mocniej dać wszystkim do zrozumienia, że ten projekt popieramy i nie mamy zamiaru z niego rezygnować. Oczywiœcie będziemy musieli rozważyć sytuację z finansowanie Nord Stream 2, ale swoje zobowišzania wypełnić do końca" - cytuje menadżera agencja Prime.

Wobec uniemożliwienia przez Polskę (UOKiK) utworzenia spółki z Gazpromem zachodnie firmy podpisały z Rosjanami w kwietniu umowę u udzieleniu kredytu z 6 proc. rocznego oprocentowania do 2019 r.

Niemieckie Wintershall i Uniper oraz Shell, OMV i Engie zobowišzały się skredytować projekt kwotę po 950 mln euro. Tyle samo wniesie Gazprom. W sumie będzie to 70 proc. kosztów. Na resztę spółka Nord Stream 2 AG (należy do Gazpromu) musi zacišgnšć kredyt komercyjny.

Jednak ten schemat finansowy staje się nieaktualny wobec zaostrzenia przez Biały Dom sankcji nałożonych na Rosję. Obejmujš one teraz także firmy, które będš wspierać rosyjskie inwestycje, w tym gazocišgowe oraz banki amerykańskie i europejskie, gdyby chciały te projekty kredytować.

„Nie uda nam się teraz wykonać porozumienia w takim rozmiarze jak zakładaliœmy. Kierownictwo projektu będzie szukać innych możliwoœci. Będziemy też musieli ocenić skutki sankcji dla samego projektu. Będziemy musieli dużo mocniej spojrzeć w kierunku banków azjatyckich i rosyjskich a dużo mniej myœleć o bankach w Europie i Ameryce" - przyznał Zele.

- Jeżeli Nord Stream 2 będzie tego potrzebował, to partnerzy sš gotowi na bridge loans - zapowiedział w imieniu wszystkich zainteresowanych firm Austriak. Bridge loans to przejœciowa forma finansowanie projektu. Nie jest zbyt atrakcyjna, bowiem udzielana na rok na wysoki procent.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL