Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Finlandia dogania słońce

123RF
Północ Europy nie jest krainš słońca. Pomimo to udział pršdu z solarów w bilansie energetycznym państw nordyckich roœnie w szybkim tempie.

Liderem w wykorzystaniu słońca do produkcji pršdu jest na północy Europy Szwecja. Jednak najnowsze fińskie badania na temat efektywnoœci branży zwišzanej z energiš słonecznš wskazujš, że w ostatnich latach Finlandia dokonała tu ogromnego postępu.

Jednš z przyczyn wzrostu produkcji energii słonecznej jest tam znaczne obniżenie jej kosztów w porównaniu do ostatnich lat. Finlandię jednak czeka intensywna praca, by dorównać skandynawskim i europejskim liderom w tej branży.

- Rok 2015 był pod tym względem przełomowy. Iloœć wyprodukowanej wtedy energii wielokrotnie wzrosła. W ubiegłym roku podwoiła się, a w bieżšcym roku 2017 prawdopodobnie znów się podwoi. Taki sam wzrost będzie prawdopodobnie odnotowywany w nadchodzšcych dwóch latach - ocenia Raimo Lovio, profesor Uniwersytetu Aalto, cytowany przez portal yle.fy.

Ekspert przypisuje ten wzrost znacznemu wsparciu z fińskiego ministerstwa pracy i gospodarki. Firmy otrzymujš z ministerstwa wsparcie ułatwiajšce pokrycie kosztów inwestycji w energię słonecznš. Szczególne zainteresowanie instalacjš paneli słonecznych wykazujš centra handlowe i przemysł. Zdaniem fińskiego specjalisty, za spadek kosztów produkcji energii słonecznej odpowiada większe zainteresowanie ekologicznymi Ÿródłami energii ze stron gospodarstw rolnych oraz klientów indywidualnych. Uważa on, że koszt panelu słonecznego zwraca się w cišgu dekady. - Koszt instalacji paneli na dachach jest niższy niż dawniej, natomiast koszt energii elektrycznej pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie" - mówi Lovio.

Mimo rosnšcej produkcji (około 30 megawatów) Finlandia nadal produkuje mniej niż pozostałe kraje korzystajšce z nowoczesnych Ÿródeł energii. Znacznie mniej niż Szwecja ( około 200 megawatów), Dania (1000 megawatów) i œwiatowy lider, czyli Niemcy (50 tys. megawatów). - „W Niemczech około 8 procent energii elektrycznej produkowanej jest dzięki panelom słonecznym, a europejska œrednia to 2,5 proc." - informuje Lovio. - "W Danii to 2 proc., natomiast w Finlandii - jeden". Dziœ Finlandia produkuje blisko 40 proc. energii elektrycznej ze Ÿródeł odnawialnych. Jak na krainę wody i lasów, najwięcej zielonego pršdu daje woda i biomasa.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL