Liderem w wykorzystaniu słońca do produkcji prądu jest na północy Europy Szwecja. Jednak najnowsze fińskie badania na temat efektywności branży związanej z energią słoneczną wskazują, że w ostatnich latach Finlandia dokonała tu ogromnego postępu.

Jedną z przyczyn wzrostu produkcji energii słonecznej jest tam znaczne obniżenie jej kosztów w porównaniu do ostatnich lat. Finlandię jednak czeka intensywna praca, by dorównać skandynawskim i europejskim liderom w tej branży.

- Rok 2015 był pod tym względem przełomowy. Ilość wyprodukowanej wtedy energii wielokrotnie wzrosła. W ubiegłym roku podwoiła się, a w bieżącym roku 2017 prawdopodobnie znów się podwoi. Taki sam wzrost będzie prawdopodobnie odnotowywany w nadchodzących dwóch latach - ocenia Raimo Lovio, profesor Uniwersytetu Aalto, cytowany przez portal yle.fy.

Ekspert przypisuje ten wzrost znacznemu wsparciu z fińskiego ministerstwa pracy i gospodarki. Firmy otrzymują z ministerstwa wsparcie ułatwiające pokrycie kosztów inwestycji w energię słoneczną. Szczególne zainteresowanie instalacją paneli słonecznych wykazują centra handlowe i przemysł. Zdaniem fińskiego specjalisty, za spadek kosztów produkcji energii słonecznej odpowiada większe zainteresowanie ekologicznymi źródłami energii ze stron gospodarstw rolnych oraz klientów indywidualnych. Uważa on, że koszt panelu słonecznego zwraca się w ciągu dekady. - Koszt instalacji paneli na dachach jest niższy niż dawniej, natomiast koszt energii elektrycznej pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie" - mówi Lovio.

Mimo rosnącej produkcji (około 30 megawatów) Finlandia nadal produkuje mniej niż pozostałe kraje korzystające z nowoczesnych źródeł energii. Znacznie mniej niż Szwecja ( około 200 megawatów), Dania (1000 megawatów) i światowy lider, czyli Niemcy (50 tys. megawatów). - „W Niemczech około 8 procent energii elektrycznej produkowanej jest dzięki panelom słonecznym, a europejska średnia to 2,5 proc." - informuje Lovio. - "W Danii to 2 proc., natomiast w Finlandii - jeden". Dziś Finlandia produkuje blisko 40 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Jak na krainę wody i lasów, najwięcej zielonego prądu daje woda i biomasa.