Finlandia dogania słońce

aktualizacja: 13.08.2017, 13:34
Foto: 123RF

Północ Europy nie jest krainą słońca. Pomimo to udział prądu z solarów w bilansie energetycznym państw nordyckich rośnie w szybkim tempie.

REDAKCJA POLECA
09.07.2017
Słońce zaświeci nad Czarnobylem
07.06.2017
Amerykańska energetyka słońcem stoi
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Liderem w wykorzystaniu słońca do produkcji prądu jest na północy Europy Szwecja. Jednak najnowsze fińskie badania na temat efektywności branży związanej z energią słoneczną wskazują, że w ostatnich latach Finlandia dokonała tu ogromnego postępu.

Jedną z przyczyn wzrostu produkcji energii słonecznej jest tam znaczne obniżenie jej kosztów w porównaniu do ostatnich lat. Finlandię jednak czeka intensywna praca, by dorównać skandynawskim i europejskim liderom w tej branży.

- Rok 2015 był pod tym względem przełomowy. Ilość wyprodukowanej wtedy energii wielokrotnie wzrosła. W ubiegłym roku podwoiła się, a w bieżącym roku 2017 prawdopodobnie znów się podwoi. Taki sam wzrost będzie prawdopodobnie odnotowywany w nadchodzących dwóch latach - ocenia Raimo Lovio, profesor Uniwersytetu Aalto, cytowany przez portal yle.fy.

Ekspert przypisuje ten wzrost znacznemu wsparciu z fińskiego ministerstwa pracy i gospodarki. Firmy otrzymują z ministerstwa wsparcie ułatwiające pokrycie kosztów inwestycji w energię słoneczną. Szczególne zainteresowanie instalacją paneli słonecznych wykazują centra handlowe i przemysł. Zdaniem fińskiego specjalisty, za spadek kosztów produkcji energii słonecznej odpowiada większe zainteresowanie ekologicznymi źródłami energii ze stron gospodarstw rolnych oraz klientów indywidualnych. Uważa on, że koszt panelu słonecznego zwraca się w ciągu dekady. - Koszt instalacji paneli na dachach jest niższy niż dawniej, natomiast koszt energii elektrycznej pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie" - mówi Lovio.

Mimo rosnącej produkcji (około 30 megawatów) Finlandia nadal produkuje mniej niż pozostałe kraje korzystające z nowoczesnych źródeł energii. Znacznie mniej niż Szwecja ( około 200 megawatów), Dania (1000 megawatów) i światowy lider, czyli Niemcy (50 tys. megawatów). - „W Niemczech około 8 procent energii elektrycznej produkowanej jest dzięki panelom słonecznym, a europejska średnia to 2,5 proc." - informuje Lovio. - "W Danii to 2 proc., natomiast w Finlandii - jeden". Dziś Finlandia produkuje blisko 40 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Jak na krainę wody i lasów, najwięcej zielonego prądu daje woda i biomasa.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

POLECAMY

KOMENTARZE