Kuwejt walczy z wypływem ropy

aktualizacja: 13.08.2017, 16:36
Foto: AFP

Od soboty ropa wylewa się do Zatoki Perskiej na wodach terytorialnych Kuwejtu. Prawdopodobnie pękł rurociąg podwodny.

REDAKCJA POLECA

Służby ratownictwa naftowego Kuwejtu walczą z plamą ropy w pobliżu złóż Ras-az-Zur - poinformował przedstawiciel Narodowego Koncernu Naftowego Kuwejtu, podała agencja Prime. „Służby ds. reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych wciąż starają się przejąć kontrolę nad plamą ropy w pobliżu złoża" - Kuwejtczycy nie podają skąd ropa wzięła się na powierzchni morza, ani ile jej tam jest.

Według specjalistów obserwujących wyciek, ropa może pochodzić ze starego rurociągu, który w tym miejscu leży na dnie zatoki. Ilość ropy określana jest na co najmniej 35 tys. baryłek. Strona kuwejcka zapewnia, że oczyszczanie wybrzeża z ropy rozpocznie się dopiero po upewnieniu się, że plama ropy się nie powiększa. Kuwejcka organizacja ekologiczna monitoruje sytuację i stara się oczyszczać z ropy ptaki morskie oraz nadbrzeżne zwierzęta, które dosięgła plama.

Kuwejt buduje na południowym wybrzeżu największą rafinerię na Bliskim Wschodzie. Ma produkować 615 tys. baryłek produktów naftowych na dobę. Koszt inwestycji to 11 ml dol.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

POLECAMY

KOMENTARZE