Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Kuwejt walczy z wypływem ropy

AFP
Od soboty ropa wylewa się do Zatoki Perskiej na wodach terytorialnych Kuwejtu. Prawdopodobnie pękł rurocišg podwodny.

Służby ratownictwa naftowego Kuwejtu walczš z plamš ropy w pobliżu złóż Ras-az-Zur - poinformował przedstawiciel Narodowego Koncernu Naftowego Kuwejtu, podała agencja Prime. „Służby ds. reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych wcišż starajš się przejšć kontrolę nad plamš ropy w pobliżu złoża" - Kuwejtczycy nie podajš skšd ropa wzięła się na powierzchni morza, ani ile jej tam jest.

Według specjalistów obserwujšcych wyciek, ropa może pochodzić ze starego rurocišgu, który w tym miejscu leży na dnie zatoki. Iloœć ropy okreœlana jest na co najmniej 35 tys. baryłek. Strona kuwejcka zapewnia, że oczyszczanie wybrzeża z ropy rozpocznie się dopiero po upewnieniu się, że plama ropy się nie powiększa. Kuwejcka organizacja ekologiczna monitoruje sytuację i stara się oczyszczać z ropy ptaki morskie oraz nadbrzeżne zwierzęta, które dosięgła plama.

Kuwejt buduje na południowym wybrzeżu największš rafinerię na Bliskim Wschodzie. Ma produkować 615 tys. baryłek produktów naftowych na dobę. Koszt inwestycji to 11 ml dol.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL