Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Cena globalnego ocieplenia: 2 biliony dolarów w cišgu najbliższych 15 lat

CC0 publicDomain Pixabay
Œwiatowa gospodarka straci ponad 2 biliony dolarów w cišgu najbliższych 15 lat. W 43 krajach spadnie PKB, najbardziej - w przeludnionej Azji.

Takie hiobowe wieœci przynosi opublikowany dziœ (19.07) raport ONZ. „W niektórych częœciach œwiata praca stanie się niemożliwa z powodu wysokich temperatur. Spadek PKB jest spodziewany w 43 krajach, przede wszystkim w najbardziej przeludnionych krajach Azji - w Indonezji, Malezji, Chinach, Indiach i Bangladeszu" - piszš eksperci ONZ. W sumie da to œwiatowej gospodarce o 2 bln dol. mniej.

Do 2030 r w Indonezji i Tajlandii PKB zmniejszy się o 6 proc., w Indiach o 3,2 proc. a w Chinach o 0,8 proc..„Zmiany klimatu doprowadzajš do tego, że najbardziej goršcy okres w roku wydłuży się, a temperatury będš coraz wyższe. W zwišzku z tym, coraz więcej pracowników będzie potrzebować dłuższego odpoczynku". A za tym idzie więcej wolnych dni i spadek produkcji, ostrzega Tord Kjellstrom, dyrektor międzynarodowego funduszu zdrowia i ochrony œrodowiska Nowej Zelandii.

Autorzy raportu wzywajš sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego ws walki z globalnymi zmianami klimatu, by jak najszybciej wprowadzili w życie jego postanowienia. Pod dokumentem podpisało się 175 państw.

ródło: energianews.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL