Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Unia zajrzy do zbiorników gazu Ukrainy

Bloomberg
Rozpoczšł się wspólny projekt Unii Europejskiej i Ukrainy - kompleksowej analizy stanu i możliwoœci przechowywania gazu w podziemnych magazynach Ukrainy. To największy tego typu system w Europie.

O rozpoczęciu realizacji projektu poinformował w poniedziałek Naftogaz: „Projekt będzie realizowało konsorcjum. W jego skład wszedł jeden z liderów œwiatowego doradztwa, francuski operator magazynów gazu - Storengy oraz międzynarodowa kancelaria prawna CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang".

Storengy to spółka zależna koncernu Engie, od 60 lat projektuje i buduje zbiorniki gazu, ma ich 21 we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech w sumie na 12,2 mld m3. Kancelaria ma siedzibę w Londynie i specjalizuje się w obsłudze prawnej sektora energetycznego, ma 71 biur w 40 krajach.

Projekt finansuje Komisja Europejska. Celem jest opracowanie stabilnego mechanizmu efektywnego wykorzystania ukraińskich magazynów gazu na potrzeby rynku europejskiego i krajowego.

W analizie ma się znaleŸć prognoza popytu na usług magazynowania gazu w cišgu najbliższych 20 lat oraz ocena możliwoœci Ukrainy na rynku tego typu usług. „Na bazie otrzymanych wyników zostanie opracowane kilka scenariuszy optymalnego wykorzystania podziemnych magazynów".

Konsorcjum przeanalizuje m.in. które z podziemnych zbiorników sš niezbędne dla zapewnienia płynnej pracy ukraińskich magistrali.

Ukraińskie magazyny mogš pomieœcić do 31 mld m3 gazu. W ostatnich latach były zapełnione œrednio w połowie. Stan na dziœ to blisko 13 mld m3. Kijów chce by z magazynów korzystały zachodnie firmy, chcš sprzedawać swój gaz w naszej częœci Europy.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL