Unia zajrzy do zbiorników gazu Ukrainy

aktualizacja: 17.07.2017, 14:13
Foto: Bloomberg

Rozpoczął się wspólny projekt Unii Europejskiej i Ukrainy - kompleksowej analizy stanu i możliwości przechowywania gazu w podziemnych magazynach Ukrainy. To największy tego typu system w Europie.

REDAKCJA POLECA

O rozpoczęciu realizacji projektu poinformował w poniedziałek Naftogaz: „Projekt będzie realizowało konsorcjum. W jego skład wszedł jeden z liderów światowego doradztwa, francuski operator magazynów gazu - Storengy oraz międzynarodowa kancelaria prawna CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang".

Storengy to spółka zależna koncernu Engie, od 60 lat projektuje i buduje zbiorniki gazu, ma ich 21 we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech w sumie na 12,2 mld m3. Kancelaria ma siedzibę w Londynie i specjalizuje się w obsłudze prawnej sektora energetycznego, ma 71 biur w 40 krajach.

Projekt finansuje Komisja Europejska. Celem jest opracowanie stabilnego mechanizmu efektywnego wykorzystania ukraińskich magazynów gazu na potrzeby rynku europejskiego i krajowego.

W analizie ma się znaleźć prognoza popytu na usług magazynowania gazu w ciągu najbliższych 20 lat oraz ocena możliwości Ukrainy na rynku tego typu usług. „Na bazie otrzymanych wyników zostanie opracowane kilka scenariuszy optymalnego wykorzystania podziemnych magazynów".

Konsorcjum przeanalizuje m.in. które z podziemnych zbiorników są niezbędne dla zapewnienia płynnej pracy ukraińskich magistrali.

Ukraińskie magazyny mogą pomieścić do 31 mld m3 gazu. W ostatnich latach były zapełnione średnio w połowie. Stan na dziś to blisko 13 mld m3. Kijów chce by z magazynów korzystały zachodnie firmy, chcą sprzedawać swój gaz w naszej części Europy.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

POLECAMY

KOMENTARZE