Turcja wesprze Europę gazem

aktualizacja: 17.07.2017, 09:18
Foto: Bloomberg

Gazowa inwestycja Turcji i Izraela może poważnie zwiększyć konkurencję na europejskim rynku gazu.

REDAKCJA POLECA

Turcja i Izrael chcą budować gazociąg, który dostarczy gaz do Europy. Miałby on zostać połączony z budowanym już TANAP-em, którym azerski gaz popłynie do UE przez Turcję i Gruzję. Ankara podkreśla, że to TANAP jest priorytetem, a nie rosyjski Turecki Potok. TANAP jest częścią tzw. Południowego Korytarza Gazowego, którym gaz z Azerbejdżanu ma dotrzeć do Włoch. Tworzą go trzy gazociągi. Pierwszy to SCP (691 km) z Azerbejdżanu do granicy Gruzji i Turcji. Drugim jest TANAP (1850 km) z Turcji do granicy z Grecją. Trzeci to TAP (878 km), którym przez Grecję, Albanię i po dnie Adriatyku gaz dotrze do Włoch. Tu inwestycja zakończy się na przełomie 2019 i 2020 r. i gaz azerski popłynie z pominięciem Rosji.

Eksperci obawiają się, że Azerbejdżan nie sprosta popytowi, dlatego dodatkowe zasilanie z Bliskiego Wschodu jest bardzo korzystne. Izrael ma dwa wielkie złoża, których zasoby są szacowane na 800 mld m sześc. A to oznacza, że nie tylko będzie zaspokajał potrzeby swoje i sąsiadów, ale i dzięki porozumieniu z Turcją stanie się eksporterem na rynek UE.

TANAP ma mieć moc przesyłową 16 mld m sześc. rocznie. Dzięki gazowi z Izraela można będzie ją podwoić. Tym samym wzrośnie bezpieczeństwo gazowe Europy Płd. Korytarz Południowy jest jednym z priorytetów energetycznych Unii.

Sytuacji uważnie przyglądają się Rosjanie. Na razie ich eksperci są zdania, że izraelski gaz będzie za drogi, by konkurować z ofertą Gazpromu.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

POLECAMY

KOMENTARZE