Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Turcja wesprze Europę gazem

Bloomberg
Gazowa inwestycja Turcji i Izraela może poważnie zwiększyć konkurencję na europejskim rynku gazu.

Turcja i Izrael chcš budować gazocišg, który dostarczy gaz do Europy. Miałby on zostać połšczony z budowanym już TANAP-em, którym azerski gaz popłynie do UE przez Turcję i Gruzję. Ankara podkreœla, że to TANAP jest priorytetem, a nie rosyjski Turecki Potok. TANAP jest częœciš tzw. Południowego Korytarza Gazowego, którym gaz z Azerbejdżanu ma dotrzeć do Włoch. Tworzš go trzy gazocišgi. Pierwszy to SCP (691 km) z Azerbejdżanu do granicy Gruzji i Turcji. Drugim jest TANAP (1850 km) z Turcji do granicy z Grecjš. Trzeci to TAP (878 km), którym przez Grecję, Albanię i po dnie Adriatyku gaz dotrze do Włoch. Tu inwestycja zakończy się na przełomie 2019 i 2020 r. i gaz azerski popłynie z pominięciem Rosji.

Eksperci obawiajš się, że Azerbejdżan nie sprosta popytowi, dlatego dodatkowe zasilanie z Bliskiego Wschodu jest bardzo korzystne. Izrael ma dwa wielkie złoża, których zasoby sš szacowane na 800 mld m szeœc. A to oznacza, że nie tylko będzie zaspokajał potrzeby swoje i sšsiadów, ale i dzięki porozumieniu z Turcjš stanie się eksporterem na rynek UE.

TANAP ma mieć moc przesyłowš 16 mld m szeœc. rocznie. Dzięki gazowi z Izraela można będzie jš podwoić. Tym samym wzroœnie bezpieczeństwo gazowe Europy Płd. Korytarz Południowy jest jednym z priorytetów energetycznych Unii.

Sytuacji uważnie przyglšdajš się Rosjanie. Na razie ich eksperci sš zdania, że izraelski gaz będzie za drogi, by konkurować z ofertš Gazpromu.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL