Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Polska może sprowadzać z USA realne ilości LNG

Bloomberg
Polska może sprowadzać ze Stanów Zjednoczonych "realne" iloœci gazu LNG. Pozwoli na to rozbudowywany terminal regazyfikacyjny w Œwinoujœciu – ocenił pełnomocnik rzšdu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Jak zauważył, długoterminowe kontrakty realizowane obecnie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo opiewajš na ok. 3 mld m. szeœc. LNG rocznie, a gazoport będzie mógł przyjšć po rozbudowie 7,5 mld m. szeœc. gazu. "To daje 4 mld przepustowoœci gazoportu, więc jest o czym rozmawiać" – powiedział Naimski PAP w sobotę. - Łatwo zobaczyć, że jest przestrzeń do tego, żeby mówić o kontraktach następnych, czy to spotowych, czy też œrednioterminowych i PGNiG jest w tej chwili w trakcie rozmów z amerykańskimi firmami i jest duża szansa na to, że to się zakończy pozytywnie, że gaz zostanie zakontraktowany - dodał pełnomocnik. Jak zaznaczył, realizacja umów gazowych z amerykańskimi kontrahentami nastšpi w perspektywie kilku lat, bo większoœć infrastruktury do wysyłki gazu LNG na wschodnim wybrzeżu USA jest w tej chwili w budowie.
Prezydent USA Donald Trump zadeklarował podczas swojej wizyty w Warszawie, że Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom Europy w zdywersyfikowaniu dostawców energii. Prezydent Polski Andrzej Duda mówił m.in., że z strony obu państw jest wola i zainteresowanie dostawami LNG. Polski prezydent dodał, że liczy, iż po odpowiednich negocjacjach, które już się toczš, zawarty zostanie długoterminowy kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG do gazoportu w Œwinoujœciu. Na poczštku czerwca do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Œwinoujœciu dotarł pierwszy statek z ładunkiem LNG ze Stanów Zjednoczonych.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL