Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Więcej energii elektrycznej trafia do Polski z Ukrainy

Fotolia
W I półroczu Ukraina o 60 proc. zwiększyła eksport pršdu do sieci sšsiadów. Za dwa lata najwięcej chce sprzedawać do Polski i na Węgry.

Eksport energii staje się na Ukrainie coraz bardziej dochodowy. Połowa potrzebnej energii jest produkowana przez elektrownie jšdrowe i jest tańsza niż ze starych w większoœci elektrowni tradycyjnych. Wolnej energii Ukraina ma więcej, od kiedy w końcu 2015 r. przestała jš przesyłać na zajęty przez Rosję Krym. W I półroczu zwiększyła eksport pršdu o 60 proc. w ujęciu rocznym. Wartoœciowo było to 136,4 mln dol.; w całym 2016 r. ukraiński eksport pršdu wyniósł 152 mln dol. (+1,3 proc. rok do roku).

Aż 57,4 proc. przychodów z eksportu dała w I półroczu sprzedaż na Węgry, 20,6 proc. do Mołdawii, a do Polski 17,4 proc. W czerwcu najwięcej ukraińskiej energii kupiły sieci mołdawskie: za 14,2 mln dol., polskie za 4,5 mln dol., a węgierskie za 4,3 proc. – podała Służba Podatkowa Ukrainy.

Ukraińska strategia zakłada wzrost dochodów z eksportu energii, szczególnie na rynek Unii, czyli do Polski i Węgier. W marcu ukraiński operator elektrowni atomowych Energoatom podał, że w 2019 r. planuje rozpoczšć eksport pršdu produkowanego przez drugi reaktor Chmielnickiej Elektrowni Atomowej.

– Uważam, że zrealizujemy ten projekt w 18 miesięcy i w 2019 r. będziemy mogli odpowiedzialnie eksportować energię do sieci przesyłowych Unii – powiedział Juri Nadeszkowski, prezes Energoatomu.

Przesył do Polski zapewni linia Chmielnicka–Rzeszów, a na Węgry linia Zapadnoukrainskaya–Albertirsa 750 kV.

– Eksport z siłowni chmielnickiej pozwoli nam zwiększyć możliwoœci eksportowe z obecnych 550 MW do 1550 MW, z możliwoœciš zwiększenia do 2250 MW. Będzie to kamień milowy w synchronizacji naszych sieci energetycznych z operatorami unijnymi – dodał Nadeszkowski.

Koszt dostosowania ukraińskiego systemu do przesyłu pršdu z elektrowni atomowej do Polski i Węgier wyniesie 55 mln euro. To pienišdze głównie z budżetu Energoatomu. Większoœć zostanie przeznaczona na modernizację rozdzielni 750 kV w siłowni atomowej.

Ukraina ma cztery czynne elektrownie atomowe z 15 reaktorami. Dostarczajš ponad połowę energii potrzebnej krajowi. Elektrownia w Zaporożu jest największa w Europie (6 GW mocy).

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL