Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Łupkowa ropa nie daje zarobić

Bloomberg
Eksport staje się jedynš szansš na zyski amerykańskich firm branży ropy z łupków. Straty majš nie tylko małe i œrednie spółki. Także gigant Exxon zarabia na wydobyciu, ale za granicš.

Ropa z łupków jest lekka i mało zanieczyszczona, a więc poszukiwana na œwiecie. Większy eksport pozwoli Stanom wpływać na ceny surowca i globalny handel – uważajš eksperci rzšdowej agendy Administracji Informacji Energetycznej (EIA). Eksport jest też szansš dla branży na zyski z produkcji.

Do tej pory większoœć firm uzyskujšcych ropę z amerykańskich pokładów łupków bitumicznych notowała straty. Przez ostatnie dwa lata firmy zamykały stanowiska wydobywcze, by zmniejszyć koszty i deficyt. Jedna z czołowych spółek sektora – Pioneer Natural Resources – prognozowała wyjœcie nad kreskę dopiero w 2019 r. Także œwiatowy lider paliwowej branży ExxonMobil ma zyski tylko dzięki wydobyciu za granicami USA. W 2016 r. działajšce w kraju spółki Exxon (wydobywajš z pokładów łupkowych, ale większoœć z tradycyjnych) przyniosły 832 mln strat, co można tłumaczyć niskš cenš ropy. W tym roku cena wzrosła, ale w I kw. 2017 r. wydobycie w ojczyŸnie przyniosło Exxon 18 mln dol. straty.

Inwestorzy żałujš swoich ogromnych inwestycji w pokłady łupkowe w USA. Największa firma branży – australijsko-brytyjski BHP Billiton – od 2011 r. wyłożyła na ten cel 20 mld dol. w największym łupkowym rejonie – Premian Basin. Spadek cen ropy na œwiecie kosztował BHP Billiton bezpowrotnš stratę blisko 13 mld dol. na inwestycjach w USA. Swoje łupkowe aktywa amerykańskie wyprzedał już Statoil i Shell, a także wiele małych i œrednich lokalnych firm. Zdaniem ekspertów dowodzi to rozczarowania branży ropš z łupków.

W tym roku sytuacja się zmieniła. Ceny surowca poszły w górę, a w USA od 24 tygodni rosła liczba stanowisk wiertniczych liczonych przez firmę Baker Hughes. W końcu czerwca Donald Trump ogłosił poczštek budowy ropocišgu z USA do Meksyku. Można tędy przesyłać 108 tys. baryłek ropy na dobę i eksportować za granicę lekkš ropę łupkowš z portów Zatoki Meksykańskiej.

Jednak od 17 do 23 czerwca po raz pierwszy liczba stanowisk wiertniczych spadła. Całe amerykańskie wydobycie ropy zmniejszyło się o 100 tys. baryłek na dobę. EIA obniżyło opłacalnoœć otwierania nowych stanowisk wiertniczych w Premian Basin. A przerwanie wzrostu wydobycia z najbardziej perspektywicznego obszaru łupkowego na œwiecie to, zdaniem ekspertów, „koniec drugiej rewolucji łupkowej".

Eksport może te nastroje poprawić. Amerykańska marka WTI staje się coraz mocniejsza, jednoczeœnie spada znaczenie marki europejskiej Brent, w miarę ograniczania wydobycia z wyczerpujšcych się złóż Morza Północnego.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL