Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Bardzo drogi pršd w Polsce

Bloomberg
Norweg kupi za swoje miesięczne wynagrodzenie cztery razy więcej pršdu niż Polak. Mamy jednš z najdroższych energii elektrycznych w Unii.

Ranking 42 krajów Europy według cen pršdu płaconych przez obywateli w I pół 2017 r sporzšdziła rosyjska agencja RIA Rating.

Najtańsza kilowatogodzina jest na Ukrainie i w Kazachstanie (kosztuje 0,13 zł), następnie w Rosji (0,2 zł).

Najtańszy jednostkowo pršd z krajów Unii ma Bułgaria (0,38 zł/kWh). Polska jest w zestawieniu na 19 miejscu (0,55 zł/kWh). To o 4,7 proc. mniej w ujęciu rocznym, ale wcišż drożej aniżeli kilowatogodzina kosztuje nie tylko w Bułgarii, ale też na Węgrzech, Litwie, w Rumunii, Estonii, na Malcie i w Chorwacji.

Jednostka pršdu jest najdroższa w Danii (1,26 zł). Niewiele taniej jest w Niemczech i Belgi.

Œrednia dla Europy to odpowiednik 0,6 zł. W cišgu roku oznacza to wzrost o 1,1 proc.

Prawdziwy obraz cen, które odbiorcy indywidualni płacš u siebie za dostarczonš energię elektrycznš daje jednak dopiero inne zestawienie pokazujšce, ile za œrednie miesięczne pobory obywatel kupi pršdu.

Tutaj zdecydowani liderzy mieszkajš w Europie Północnej. Na najwięcej mogš sobie pozwolić Norwegowie - za œrednie wynagrodzenie kupiš 22,56 tys kWh. Islandczyk jest nie wiele gorszy - 20,33 kWh. Mieszkaniec Luksemburga kupi 18,06 tys kWh, Brytyjczyk - 17,2 tys. kWh, Fin - 16,22 tys. kWh a Szwed 14,4 kWh.

W tym samym czasie Polak może sobie pozwolić na... 5,5 tys kWh pršdu za całš miesięcznš pensję. Nawet płacšcy najwięcej Duńczyk może sobie pozwolić na zakup 9,5 tys kWh miesięcznie za œrednie zarobki.

Wœród krajów Unii na jeszcze mniej niż Polaków stać Bułgarów, Rumunów, Litwinów, Czechów, Słowaków i Łotyszów u których jest najgorzej - 3,5 tys. kWh za œredniš płacę.

Warto tutaj zwrócić uwagę, że wszystkie te kraje bazujš na surowcach energetycznych importowanych z Rosji, a Polska jeszcze ma własnym drogim węglu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL