Wstrzymano dostawy gazu przez rewers na Gazociągu Jamalskim

Gaz zbyt niskiej jakości przesyłany przez rewers na Gazociągu Jamalskim z Niemiec do Polski nie jest wpuszczany do polskiego systemu – dowiedziała się PAP nieoficjalnie.

Aktualizacja: 21.06.2017 14:01 Publikacja: 21.06.2017 13:29

Wstrzymano dostawy gazu przez rewers na Gazociągu Jamalskim

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

Jak mówi proszący o zachowanie anonimowości informator, od pewnego czasu „jest problem z jakością rosyjskiego paliwa. Jest ona zbyt niska, by wpuścić go do naszego sytemu". Według informatora, takie rzeczy się zdarzają, ale - jak dodał – „nie przez tak długi okres czasu".

Gaz-System: Wstrzymanie odbioru gazu z Gazociągu Jamalskiego na rewersie z Niemiec do Polski

Gaz-System nie może odbierać paliwa do krajowego systemu przesyłowego w Punkcie Wzajemnego Połączenia (PWP) na Gazociągu Jamalskim w związku ze złą jakością gazu ziemnego - poinformowała w środowym komunikacie spółka.

"Obecnie gaz nie spełnia parametrów jakościowych określonych w Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Systemu Przesyłowego (IRiESP). GAZ-SYSTEM wstrzymał odbiór gazu w punkcie PWP od 21 czerwca 2017 r. od godz. 6.00. Ograniczenie zdolności przesyłowej w punkcie PWP planowane jest do 23 czerwca 2017 r. do godziny 6.00. W przypadku zmiany tego terminu GAZ-SYSTEM będzie aktualizował Pilne Komunikaty Rynkowe w tej sprawie" - czytamy w komunikacie.

Spółka w komunikacie dodaje, że "za prawidłowe parametry jakościowe gazu odpowiada dostawca wprowadzający gaz do krajowego systemu przesyłowego".

Gaz-System informuje też, że wstrzymanie odbioru gazu w PWP nie ma wpływu na zbilansowanie i bezpieczeństwo pracy systemu przesyłowego zarządzanego przez spółkę.

"Klienci przesyłający gaz przez punkt PWP, w tym między innymi korzystający z usługi wirtualnego rewersu w Mallnow, zostali powiadomieni o ograniczeniu zdolności przesyłowej" - dodaje komunikat.

Punkt, na którym wstrzymano dostawę to rewers na Gazociągu Jamalskim z Niemiec do Polski.

Gazociąg Jamalski

Gazociąg Jamalski łączy złoża gazu ziemnego w północnej Rosji z Europą Zachodnią. Biegnie przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Ma długość 4196 km, z czego 3 tys. km w Rosji, 575 km na Białorusi i 680 km w Polsce.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie