Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Gazprom dostał pienišdze z Zachodu na Nord Stream-2

Bloomberg
Europejscy inwestorzy przelali po 950 mln euro na budowę gazocišgu Nord Stream 2. Gazprom może zaczšć budowę.

Niedawne oœwiadczenie rosyjskich władz, że nie majš zamiaru rozmawiać z Komisjš Europejskš o rozbudowie gazocišgu północnego, ma swoje Ÿródło w otrzymaniu pieniędzy na inwestycję od zachodnich koncernów.

Shell, niemieckie Wintershall i Uniper, francuskie Engie i austriacki OMV przelały na konto należšcego do Gazpromu spółki Nord Stream 2 AG po 950 mln euro. Poinformował o tym wiceprezes Aleksandr Miedwiediew, podała agencja TASS.

Porozumienie o finansowaniu inwestycji stanowi, że zachodnie firmy udzieliły spółce Nord Steram 2 AG kredytu. Wkład własny Gazpromu musi wynosić również 950 mln euro.

Miedwiediew podkreœlił, że inwestycja jest całkowicie zgodna z unijnym prawem. Zasady konkurencji na rynku energii regulowane przez Trzeci pakiet energetyczny nie obejmujš odcinków podmorskich, a NS2 to rury kładzione na dnie Bałtyku.

Nord Stream został oddany do użytku w listopadzie 2011 r (pierwsza nitka) i wiosnš 2012 r (druga). Łšcznie można nim przesyłać 55 mld m3 gazu rocznie. Obecnie jest wykorzystywany œrednio w 80 proc. (zimš - 90 proc.). Dwie kolejne nitki to dodatkowe 55 mld m3 możliwoœci transportowych, bez koniecznoœci ponoszenia opłat tranzytowych na rzez Ukrainy, albo Polski i Białorusi.

Przez magistrale Ukrainy Gazprom przesłał w minionym roku 82,2 mld m3. Gazocišgiem Jamał Europa (przez Polskę) Rosjanie mogš przesłać maksymalnie 33 mld m3 rocznie. Ile w rzeczywistoœci tš drogš teraz płynie - spółka nie podaje. PGNiG kupiło w minionym roku tš drogš 10,2 mld m3 rosyjskiego surowca.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL