Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Gazprom patrzy na nas z kosmosu

123RF
Rosyjski koncern zaczšł kontrolować swoje obiekty z kosmosu. Wykorzystuje także drony.

- Zaczęliœmy stosować system kosmicznego nadzoru  „Smotr". Dzięki wykorzystaniu kosmicznych technologii monitoringu z satelity plus wykorzystaniu dronów stworzyliœmy system pełnej kontroli naszych obiektów - cytuje Witalija Markiełowa wiceprezesa Gazpromu agencja TASS.

Drony wykorzystuje do ochrony swoich obiektów także Transneft (monopolista rurocišgów z ropš i paliwem) oraz Rosneft. Jednak Gazprom stawia na kosmos. Ma specjalnš spółkę „Gazprom systemy kosmiczne". Od 2013 r wydał ponad 730 mln dol. na trzy satelity telekomunikacyjne. Dostarczyła je francuska spółka Thales Alenia Space. Pierwszy z nich - satelita Jamał-402 został wyniesiony na orbitę w grudniu 2012 r z kosmodromu Bajkonur (Kazachstan) przez rakietę noœnš Proton Własne satelity zapewniajš gazowemu koncernowi niezależny system łšcznoœci na terenie całej Rosji. Jest to niezbędne, bowiem Gazprom działa w największym terytorialnie państwie œwiata; pracuje od granic z Japoniš po granice z Polskš.

Teraz przyszedł czas na wykorzystanie kosmicznych technologii do nadzoru nad instalacjami wydobywczymi i gazocišgami położonymi w trudno dostępnych rejonach rosyjskiej północy.

- Dzięki satelitom możemy wykryć przypadki wkraczania w strefy ochronne przy gazocišgach. Otrzymamy łšcznoœć z naszymi północnymi miejscami wydobycia oraz z okrętami morskimi. Na Półwyspie Jamalskim można będzie korzystać tak z łšcznoœci komórkowej jak i stacjonarnej - dodał Markielow. Gazprom zarzšdza największym systemem magistrali gazowych na œwiecie. W terytorium Rosji jest to 171,2 tysišce km plus 250 stacji kompresorowych. Rocznie wykonuje œredni 1,5 tysišca remontów kapitalnych; ma też podziemne magazyny gazu na ok. 30 mld m3.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL