#RZECZoBIZNESIE: Krzysztof Kwiatkowski: Smog rosnącą siłą polityczną w Polsce

Nie ma lepszej zachęty do podejmowania decyzji niż świadomość Polek i Polaków. Świadomość ludzi w zakresie smogu niezwykle rośnie i to może za chwilę wpływać na decyzje wyborców. Dochodzimy do momentu, kiedy politycy o tym wiedzą – mówi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Aktualizacja: 16.05.2017 13:52 Publikacja: 16.05.2017 13:01

#RZECZoBIZNESIE: Krzysztof Kwiatkowski: Smog rosnącą siłą polityczną w Polsce

Foto: tv.rp.pl

Gość przyznał, że budzi się świadomość obywateli odnośnie powietrza, którym oddychają.

- Alarmy smogowe w poszczególnych miastach wykonały kapitalną robotę. Media także wykonały wspaniałą pracę mówiąc o przekroczeniach norm. Czy budzą się rządzący, to się przekonamy - mówił Kwiatkowski.

Przypomniał, że dzisiaj Polska jest najbardziej zanieczyszczonym państwem Unii Europejskiej.

- Na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 6 jest w naszym kraju. Na 50 ponad 30 mieście się w Polsce. Rocznie ponad 48 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczonego powietrza. Kraków ma wielokrotnie gorsze normy niż Pekin, a jeszcze niedawno śmialiśmy się z Chińczyków chodzących w maskach – stwierdził.

Kwiatkowski podkreślił, że w wielu miejscach na świecie i w Europie sobie z tym problemem poradzono. - Były miejsca, gdzie sytuacja wyglądała gorzej niż w Polsce, a dzisiaj jest znacząco lepiej – zaznaczył.

Zdradził, że obecnie NIK prowadzi kontrolę w której uczestniczy 15 organów kontroli z naszego kontynentu. - Sprawdzone zostaną państwa, które jak Polska sobie nie radzą, ale też takie, które już ten problem rozwiązały. Pokażemy jak w poszczególnych państwach wprowadzano normy na paliwo, na jakość węgla, na sprzedawane piece i jak to doprowadzało do stopniowej poprawy sytuacji – tłumaczył.

- Wyniki tej kontroli będą ogłoszone w przyszłym roku – dodał.

Gość przyznał, że w Polsce problemem są pieniądze. - Część obywateli tłumaczy, że nie stać ich na paliwo lepszej jakości – mówił.

- Drugi problem to fakt, że Polska węglem stoi. Niestety kopalnie starają się sprzedać wszystko co wydobywają, w tym odpad górniczy, floty, muły, węgiel, który tylko umownie jest węglem, bo jego wartości energetyczne przypominają kamień – dodał.

Kwiatkowski podkreślił, że dzisiaj nas nie stać na to, żeby skutecznie nie walczyć ze smogiem.

Tłumaczył, że za 30 lat świat będzie w większości korzystał z odnawialnych źródeł energii. - Już dzisiaj przy dużych inwestycjach energia uzyskiwana z fotowoltaiki i wiatraków potrafi być tańsza niż z tradycyjnych kopalin – mówił.

Przyznał, że smog w Polsce nierówno się rozkłada. - W niektórych regionach ten problem może bezpośrednio rzutować na decyzje wyborców w wyborach samorządowych – ocenił.

Kwiatkowski zaznaczył, że każdy przeciętny Polak żyje krócej o 9 miesięcy z uwagi na to, że bardzo często przebywa w zanieczyszczonym środowisku. - Od takich danych nie można uciekać, to jest dzwon alarmowy dla rządzących – mówił.

- Świadomość ludzi w tym zakresie niezwykle rośnie i to może za chwilę wpływać na decyzje wyborców. Dochodzimy do momentu, kiedy politycy o tym wiedzą. Nie ma lepszej zachęty do podejmowania decyzji niż świadomość Polek i Polaków – dodał.

Problem frankowy

Kwiatkowski tłumaczył, że NIK w kontroli zwraca uwagę na to, czy organy państwa, które za to odpowiadają odpowiednio sprawdzały banki, czy nie korzystały ze swojej uprzywilejowanej pozycji i czy rzetelnie informowały klientów jakie są ryzyka związane z zaciągnięciem kredytu frankowego.

- Ta kontrola rozpoczyna się w drugim półroczu i na początku przyszłego roku przedstawimy szczegółowe informacje. Oprócz obrazu rzeczywistości będą w nich wnioski i rekomendacje, żeby to się nie powtórzyło w przyszłości – zaznaczył.

Gość przyznał, że budzi się świadomość obywateli odnośnie powietrza, którym oddychają.

- Alarmy smogowe w poszczególnych miastach wykonały kapitalną robotę. Media także wykonały wspaniałą pracę mówiąc o przekroczeniach norm. Czy budzą się rządzący, to się przekonamy - mówił Kwiatkowski.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie