Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Finowie klepnęli Nord Stream-2. Duńczycy mogš powiedzieć "nie"

Bloomberg
Helsinki wydały drugš i ostatniš wymaganš zgodę na przejœcie gazocišgu Nord Stream-2 przez fińskie wody terytorialne.

O otrzymaniu pozwolenia, poinformował operator projektu - spółka Nord Stream-2 AG należšca do Gazpromu: „Dziœ dostaliœmy drugie pozwolenie niezbędne do budowy i eksploatacji gazocišgu Nord Stream-2 w fińskiej strefie ekonomicznej. Tym samym zakończyliœmy proces otrzymania zgód w Finlandii. Pozwolenie zostało wydane przez Regionalnš Agencję Administracyjnš Południowej Finlandii zgodnie z Ustawš o wodzie".

Pierwszš zgodę od Finów Gazprom dostał 5 kwietnia. Fiński odcinek ma liczyć 374 km z 1200 km całego podmorskiego odcinka. Po powstaniu Nord Stream-2 Niemcy będš w stanie otrzymywać bezpoœrednio z Rosji 110 mld m3 gazu rocznie. W 2017 r cała Unia importowała 360 mld m3 gazu (wzrost o 10 proc. r/r) przy zapotrzebowaniu 491 mld m3.

Niemiecki NCG (NetConnect Germany) stanie się więc głównym hubem gazowym Europy. To ma znaczenie szczególnie w sytuacji kiedy obecnie największym takim centrum jest brytyjski NBP. Po Brexicie, dzięki Nord Stream-2 to Niemcy obejmš gazowe przywództwo w Unii.

By ten scenariusz się ziœcił potrzeba jeszcze gody Szwecji i Danii. Ta ostatnia już zmieniła swoje prawo tak, by inwestycji na duńskie wody nie wpuœcić. Gazprom ogłosił, że ma już gotowš trasę omijajšcš wody duńskie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL