O otrzymaniu pozwolenia, poinformował operator projektu - spółka Nord Stream-2 AG należšca do Gazpromu: Dzi dostalimy drugie pozwolenie niezbędne do budowy i eksploatacji gazocišgu Nord Stream-2 w fińskiej strefie ekonomicznej. Tym samym zakończylimy proces otrzymania zgód w Finlandii. Pozwolenie zostało wydane przez Regionalnš Agencję Administracyjnš Południowej Finlandii zgodnie z Ustawš o wodzie".
Pierwszš zgodę od Finów Gazprom dostał 5 kwietnia. Fiński odcinek ma liczyć 374 km z 1200 km całego podmorskiego odcinka. Po powstaniu Nord Stream-2 Niemcy będš w stanie otrzymywać bezporednio z Rosji 110 mld m3 gazu rocznie. W 2017 r cała Unia importowała 360 mld m3 gazu (wzrost o 10 proc. r/r) przy zapotrzebowaniu 491 mld m3.
Niemiecki NCG (NetConnect Germany) stanie się więc głównym hubem gazowym Europy. To ma znaczenie szczególnie w sytuacji kiedy obecnie największym takim centrum jest brytyjski NBP. Po Brexicie, dzięki Nord Stream-2 to Niemcy obejmš gazowe przywództwo w Unii.
By ten scenariusz się zicił potrzeba jeszcze gody Szwecji i Danii. Ta ostatnia już zmieniła swoje prawo tak, by inwestycji na duńskie wody nie wpucić. Gazprom ogłosił, że ma już gotowš trasę omijajšcš wody duńskie.