Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Puławy wesprš polski węgiel

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Chemiczna spółka zmienia plany: miała być elektrociepłownia gazowa, będzie węglowa.

We wtorek poznamy plany inwestycyjne Puław, nawozowej spółki należšcej do Grupy Azoty. Firma od lat analizuje możliwoœć budowy w Puławach kolejnej elektrociepłowni, dzięki której lokalne zakłady stałaby się niezależne energetycznie. Choć wczeœniej Puławy zdecydowały się wybudować blok gazowy za 1,1 mld zł, to dziœ zmieniajš zdanie i chcš stawiać blok opalany węglem. Tym samym wpisujš się w trend ratowania polskiego węgla przez spółki kontrolowane przez Skarb Państwa.

Węgiel lepszy, bo nasz

Projekt budowy siłowni przy puławskich zakładach azotowych rozważany jest od 2008 r. Puławy najpierw miały go realizować ze szwedzkim koncernem Vattenfall, a następnie z Polskš Grupš Energetycznš. Oba partnerstwa nie doszły jednak do skutku. Ostatecznie w 2015 r. Puławy zdecydowały się samodzielnie wybudować elektrociepłownię gazowš o mocy 400 MW. Jednak tuż przed zakończeniem przetargu na wybór generalnego wykonawcy spółka zakończyła postępowanie i poinformowała o przygotowaniach do budowy bloku węglowego.

To byłoby ważne wsparcie dla pobliskiej kopalni Bogdanka, należšcej do koncernu Enea. Od dawna dostarcza ona węgiel do puławskich zakładów i ma największe szanse na uzyskanie kontraktu na dostawy do nowego bloku. W sytuacji gdy krajowe spółki energetyczne, w tym także Enea, zaangażowały się kapitałowo w ratowanie œlšskich kopalń, zwiększenie dostaw do Puław pomogłoby Bogdance lepiej wykorzystać dostępne moce produkcyjne.

Dyskusja o tym, jakim paliwem powinna być opalana nowa siłownia w Puławach, toczy się od dawna. Z jednej strony chemiczna spółka i tak kupuje potężne iloœci gazu, który wykorzystuje do produkcji nawozów. Przeciwnicy bloku gazowego zaznaczajš jednak, że zwiększenie zakupów błękitnego paliwa mogłoby jeszcze mocniej uzależnić Azoty od rosyjskiego paliwa.

Miliardowe obroty
Rzeczpospolita

– Węgiel to surowiec, którego mamy w Polsce pod dostatkiem, więc zmiana paliwa przez Puławy wydaje się rozsšdnym rozwišzaniem – uważa Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK. – Tym bardziej, że wštpliwy sukces budowanej właœnie elektrowni Stalowa Wola nie zachęca do inwestowania w bloki gazowe – dodaje Puchalski. Projekt w Stalowej Woli z ogromnymi problemami prowadzš wspólnie Tauron i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Będzie drożej

W ocenie Krystiana Brymory, analityka DM BDM, koszt realizacji bloku o mocy 400 MW w technologii węglowej byłby przynajmniej o 50 proc. wyższy od budowy bloku gazowego i wyniósłby około 1,7 mld zł. – Z drugiej strony deficyt mocy w puławskich zakładach sięga 180–190 MW, więc spółka nie potrzebuje tak dużego bloku. Poza tym koszty utrzymania siłowni węglowej sš zdecydowanie niższe niż gazowej – wylicza Brymora. – Gdyby Azoty zdecydowała się na mały blok węglowy, byłoby to dobrze odebrane przez rynek – kwituje analityk.

Acron zmienia plany

– Zrestrukturyzowaliœmy nasz portfel inwestycyjny, koncentrujšc się na rozwoju organicznym – poinformował Alexander Popov, szef Rady Dyrektorów Acronu, drugiego pod względem liczby posiadanych akcji akcjonariusza Grupy Azoty. Z tego powodu rosyjska spółka nawozowa sprzedała udziały producenta soli potasowej Uralkali. – Zmniejszyliœmy też zaangażowanie w polskiej Grupie Azoty z 20 do 19,8 proc., w efekcie czego zakończyliœmy wycenę tych udziałów metodš praw własnoœci i sklasyfikowaliœmy je jako aktywa dostępne do sprzedaży – stwierdził Popov.

Według analityków to może być tylko księgowy zapis, który nie musi oznaczać, że Acron wystawił już akcje Azotów na sprzedaż. Przyznajš jednak, że trzymanie tak dużego pakietu akcji Azotów, wartego na rynku 1,36 mld zł, nie ma biznesowego sensu.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL