Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Litwa chce kupować gaz w Polsce

Bloomberg
Gazocišg z Norwegii i terminal LNG w Œwinoujœciu będš mogły dostarczać gaz także na Litwę, Łotwę i Estonię.

Michał Kurtyka wiceminister energetyki potwierdził, że zarówno gazocišg Baltic Pipe jak i terminal LNG w Œwinoujœciu mogš zostać wykorzystane dla dostaw gazu na Litwę.

- Jeżeli uœwiadomimy sobie, że Polska będzie krajem z wyjœciem na alternatywne Ÿródła dostaw gazu - przez gazocišg z Norwegii lub rozbudowany terminal w Œwinoujœciu, to dla nam bezpieczeństwo energetyczne i możliwoœć dostaw do sšsiadów. Tak dla Litwy jak i innych krajów nadbałtyckich - cytuje ministra portal Delfi.

Na pytanie czy Polska będzie cenowo konkurencyjna w stosunku do Gazpromu, Kurtyka odpowiedział twierdzšco.

- KE prowadzi sprawę naruszenia przez Gazprom prawa antymonopolowego Unii. Pokazuje ono, że tam gdzie Gazprom może, wykorzystuje pozycję monopolisty. W naszej częœci Europy ceny rosyjskiego gazu sš najwyższe, dlatego każda alternatywa to możliwoœć ograniczenia wydatków - dodał Kurtyka.

Zakup gazu w Polsce już analizował firma Lietuvos duj? tiekimas holdingu Lietuvos energija.

- Baltic Pipe to rzeczywiœcie wygodna alternatywa dostaw gazu naszym klientom. Szczególnie jeżeli połšczymy to z faktem, że od 2021 r Polskę i Litwę połšczy gazocišg GIPL. To pozwoli korzystać nie tylko w Baltic Pipe ale innych alternatywnych Ÿródeł gazu z Polski - zapowiedział Mantas Mikalajunas szef Lietuvos duj? tiekimas.

Baltic Pipe ma być gotowy do 2022 r. Gazocišg pozwoli zrezygnować z gazu rosyjskiego, który dziœ stanowi 63 proc. polskiego zapotrzebowania. Po 2022 r 43 proc. gazu importowego do Polski ma pochodzić z Norwegii a reszta z LNG i różnych Ÿródeł poza rosyjskich. Oznaczałoby to, że Gazpromowi ubędzie największy klient w Europie Œrodkowo-Wschodniej i pišty dziœ (po Niemczech, Francji, Włoszech i W. Brytanii) odbiorca w Unii.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL