Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Gazprom uspokaja Brukselę

Bloomberg
Jest reakcja Gazpromu na wczorajsze wezwanie Brukseli do wywišzania się z tranzytu przez Ukrainę.

O tym, że tranzyt gazu rosyjskiego przez Ukrainę nie jest zagrożony, poinformował Aleksiej Miller, prezes Gazpromu na spotkaniu we wtorek z premierem Dmitrijem Miedwiediewem, podała agencja Prime. W poniedziałek Federicka Mogherini wezwała Gazprom do wywišzania się z kontraktów tranzytowych przez Ukrainę. Ostrzegła, że Unia podejmie kroki, by uregulować sytuację.

- Tranzyt przez Ukrainę nie niesie żadnego ryzyka, jeżeli oczywiœcie nie będzie nielegalnego zabierania gazu przez Naftogaz - dodał menadżer.

Wyjaœnił, że ogłoszone przez Gazprom zerwanie kontraktów z ukraińskim koncernem zajmie 1,5-2 lata. Przypomnijmy, że to tyle, ile obowišzywać ma dotychczasowy kontrakt na tranzyt - ważny do końca 2019 r.

Dmitrij Miedwiediew uznał za nie na miejscu komentarze państw trzecich, jak USA czy Unia, do konfliktu Gazprom-Naftogaz.

- Mam na myœli tak oddzielne komentarze wysokich urzędników Unii, jak i całkiem paradoksalne z amerykańskiego MSZ. Ani Unia, ani tym bardziej jakieœ ministerstwa krajów trzecich nie majš żadnego stosunku do relacji Gazpromu z jego ukraińskim kontr agentem - dodał premier Rosji.

Miller wyjaœnił, że Gazprom zerwie kontrakty, aby uniknšć m.in. przyszłych kar za niewywišzywanie się z zapisanym w umowie obowišzkowych kwot tranzytowych. Nie wyjaœnił, dlaczego koncern nie wykonuje wyroku trybunału w Sztokholmie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL