Jednocześnie - jak podała stacja CNBC Saudyjczycy nie planują  wykorzystania instalacji nuklearnych do celów wojskowych.

Jak z kolei  informuje „Washington Post",  rząd w Rijadzie zamierza poinformować o swoich planach atomowych  już w marcu. A co więcej ujawni również które ze światowych firm otrzymają kontrakty związane z tymi inwestycjami. W tym kontekście najczęściej wymieniany jest Westinghouse, dzisiaj należący do japońskiej Toshiby, ale uważany za  firmę amerykańską, bo w USA ma swoją główną  siedzibę i zatrudnia 15 tys. pracowników.  Westingouse jest uważany na świecie za największego specjalistę od budowy siłowni atomowych. Dziennik widzi tutaj sytuację, która może doprowadzić do potężnych konfliktów. Bo Amerykanie z jednej strony bardzo promują światową ekspansję  swoich  firm, ale z drugiej strony zobowiązali się również do bezwzględnego kontrolowania rozprzestrzeniania się programów atomowych.  A dodatkowo znaczyłoby to, że te bardzo wrażliwe technologie znalazłyby się w jednym z najbardziej niespokojnych regionów świata. Jeśli jednak  amerykańska administracja zdecyduje się w na wsparcie Westinghouse, będzie musiała potężnie nagiąć swoje zasady.

Jest tu jednak jeszcze drugi problem, tym razem już światowy. Bo co będzie oznaczała decyzja tak drastycznego odejścia od uzależnienia od ropy naftowej. Saudyjczycy od dawna informowali, że zamierzają zrestrukturyzować gospodarkę. Planowali inwestycje w rozwinięte technologie, nawet w rolnictwo, a także w turystykę - planowali zagospodarować swoje wybrzeże Morza Czerwonego i Zatoki Akaba. Teraz jasno dają do zrozumienia, że w niedalekiej przyszłości zamierzają zrezygnować z ropy naftowej, jako z głównego nośnika energii. Jeśli rzeczywiście program zostanie ogłoszony na początku marca. Można w tej sytuacji spodziewać się potężnego spadku cen ropy. Zresztą saudyjski minister ds. ropy, Chalid al-Falih, który jeszcze tydzień temu mówił o tym, że OPEC jest zdeterminowany do „wysuszenia rynku" i wzrostu cen do ponad 70 dol. za baryłkę, teraz z kolei przekonuje, że w 2019 roku ropa  znów będzie tania.