O wysłaniu tankowcem Asia Vision pierwszej partii skroplonego gazu na eksport do Brazylii poinformowała Mag Gentle z firmy Cheniere, podczas odbywającej się w Huston konferencji branży paliwowej CERAWeek. Kupującym jest brazylijski koncern Petrobras, a cena wyeksportowanego gazu jest „rynkowa".

Po uruchomieniu latem 2015 r. terminalu Sabine Pass w Teksasie Cheniere rozpoczęła eksport nadwyżek gazu wydobytego przez BGGroup. Gentle wyjaśniła, że pierwsze partie gazu łupkowego na eksport zawierają wysokie stężenie etanu więc mogą znaleźć kupców tylko w krajach, w których są możliwości techniczne wykorzystania takiego surowca. Jest to poza Brazylią także Japonia (największy importer gazu skroplonego na świecie - 85 mln t rocznie), Korea Płd, Hiszpania i inne kraje europejskie szczególnie unijne.

Według amerykańskich analityków z firmy Wood Mackenzie Ltd to właśnie Europa jest najbardziej perspektywicznym rynkiem dla eksportu gazu łupkowego z USA. Do 2020 r. eksport na Stary Kontynent może sięgnąć 32 mln ton.

W tym miesiącu pierwszy amerykański gaz ma dostać Litwa. Dwa lata temu Litwini jako pierwsi w Unii podpisali umowę z Cheniere Energy.