Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Wenezuela: Nowa kryptowaluta oparta na ropie

AFP
Wenezuela startuje we wtorek z nowš walutš cyfrowš opartš na ropie, a rzšd ma nadzieję, że pomoże to krajowi wyjœć z pogłębiajšcego się kryzysu gospodarczego.

Uruchomienie kryptowaluty zwanej petro jest postrzegane przez wielu obserwatorów jako nieco desperacka próba zdobycia gotówki w kryzysie gospodarczym o niespotykanej skali. Prezydent Nicolas Maduro przyrzekł, że każde petro będzie wspierane jednš baryłkš krajowej ropy naftowej. Stwierdził również, że zostanie wydanych około 100 milionów żetonów petro – szacunkowo wartych około 6 miliardów dolarów.

Wenezuelski kryzys zatacza coraz szersze kręgi. Południowoamerykański kraj zmaga się m.in. z brakiem żywnoœci, załamaniem wartoœci boliwara oraz hiperinflacjš, która według MFW może osišgnšć nawet 13 000 proc. w 2018 r. Szacuje się również, że do 2022 r. stopa bezrobocia osišgnie 32 proc.

Harry Colvin, dyrektor i starszy ekonomista w Longview Economics, powiedział CNBC, że jest sceptyczny wobec nowej kryptowaluty rzšdowej. – Wenezuela była znana z przywłaszczenia aktywów w przeszłoœci, a bank centralny właœnie stworzył hiperinflację, więc wyobrażam sobie, że będš problemy z zaufaniem i przejrzystoœciš – stwierdził. Co więcej, ropa, na którš petro opiewa, będzie wydobywana przez przedsięwzięcie joint venture, w którym rzšd Maduro ma tylko 60 proc. udziałów. Przez nieumiejętne zarzšdzanie produkcja ropy w Wenezueli spada, a jak dodaje Colvin, petro może zostać zdelegalizowane, jeżeli Maduro zostanie odsunięty od władzy.

Prezydent Wenezueli kompletnie nie przejmuje się krytykš. W ostatnim przemówieniu stwierdził, że „przyszłoœć nadeszła" i „Wenezuela zmierza do stania się ekonomicznš potęgš".

Na poczštku roku Departament Skarbu USA ostrzegał przedsiębiorców przed inwestowaniem w petro. Amerykańskie władze oœwiadczyły, że może to być równoznaczne z kredytowaniem Wenezueli i tym samym naruszy sankcje nałożone w sierpniu zeszłego roku.

Jak podkreœla Garrick Hileman, badacz kryptowalut na Uniwersytecie w Cambridge, petro wzbudza wiele pytań. – Czy będzie wymienialne na aktywa, które leżš u jego podstaw? Na jakich giełdach będzie prowadzony handel, na ile zdecentralizowany będzie? Wydaje się, że obecnie mamy więcej pytań niż odpowiedzi – dodaje.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL