Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Gazprom skarży niemieckiego partnera

Bloomberg
Rosjanie pozwali swojego partnera w projekcie Nord Stream 2. Chodzi o spór o ceny gazu importowanego przez Niemców.

„Gazprom eksport potwierdza skierowanie do koncernu Uniper (wczeœniej znany jako E.On) zawiadomienia o rozpoczęciu sprawy w sšdzie arbitrażowym". Chodzi o żšdanie Niemców, by Rosjanie jeszcze raz przyjrzeli się (obniżyli) cenę za importowany przez Uniper gaz.

„Wystšpienie do arbitrażu o rozwišzanie sporu wokół kontraktu jest standardowš praktykš, przewidzianš w takich kontraktach" - dodaje Gazprom.

Gazprom i Uniper (E.On) od 2015 r sšdzš się w sprawie cen gazu. Pierwszy pozew przeciwko Gazpromowi złożył wtedy E.On Global Commodities SE. W marcu 2015 r. Niemcy złożyli jeszcze jeden pozew dotyczšcy niewystarczajšcych dostaw gazu w okresie między marcem 2014 a marcem 2015 r. W 2016 r Gazprom i Uniper podpisały porozumienie w sprawie korekcji cen w obowišzujšcym kontrakcie długoterminowym i uzgodnili, że przerwš sšdowe sprawy i wycofajš pozwy, przypomina agencja Prime. Widać jednak, że porozumienie nie zostało wykonane.

Uniper a wczeœniej E.On to długoletni biznesowi partnerzy Rosjan, m.in. w projektach Nord Stream, South Stream (przerwany) i Nord Stream 2. Niemieckie firmy lobbowały też w Brukseli na rzecz Gazpromu. Koncerny przez lata za gaz płaciły mniej niż wielu innych klientów Gazpromu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL