Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

#RZECZoBIZNESIE: Arkadiusz Krężel: Nie wierzę w rychły zmierzch węgla w energetyce

tv.rp.pl
Coœ w tym musi być, skoro znajdujš się pienišdze na budowę nowych kopalni i traktowanie Europy jako długofalowego rynku odbioru węgla – mówi Arkadiusz Krężel, przewodniczšcy rady nadzorczej Impexmetalu i wiceszef rady nadzorczej Boryszewa, goœć programu Michała Niewiadomskiego.

Goœć nie wierzy w rychły zmierzch węgla w energetyce. - Widziałem prognozy Australijskie czy Niemieckie. Wszędzie tam zakłada się, że element importu węgla funkcjonuje do 2050 r. - mówił Krężel.

Podkreœlił, że wielu mówi, iż energetyka nuklearna jest przyszłoœciš. - My też ulegamy tego typu wizji. Jednak komercjalizacja nowych technologii nuklearnych przyjdzie dopiero po 2030 r. Angażujšc się dzisiaj w budowę elektrowni atomowej można skorzystać tylko ze starych rozwišzań – tłumaczył.

Krężel zaznaczył, że mówienie dzisiaj o budowie elektrowni atomowej w Polsce jest mało racjonalne. - Setki milionów złotych, które już na to poszły, powinny być bardziej ukierunkowane na stworzenie stypendiów dla młodych, zdolnych inżynierów, którzy mogliby uczestniczyć w programach badawczych – mówił.

Obecnie mamy elektrownie oparte na węglu. - To jest element przetrwania na najbliższe 15-20 lat dopóki nie wejdš nowe technologie nuklearne – ocenił goœć.

Krężel przypomniał, że np. kapitał australijski cišgle chce inwestować w kopalnie. - Ktoœ, kto się decyduje na budowę kopalni musi mieć œwiadomoœć, że ma odbiorców na lata – mówił.

- Należy w znacznie większym stopniu wprowadzić możliwoœć inwestowania przez prywatnych inwestorów. Tu Unia Europejska nie ma nic do gadania. Prywatny kapitał inwestuje tam, gdzie czuje, że może na tym zarobić – dodał.

Goœć zaznaczył, że energetyka niemiecka jest również w dużym stopniu oparta na węglu. - Europa musi patrzeć na swoje bezpieczeństwo energetyczne – mówił.

- Coœ w tym musi być, skoro znajdujš się pienišdze na budowę kopalni i traktowanie Europy jako długofalowego rynku odbioru węgla – dodał.

Elektromobilnoœć

Krężel przyznał, że Boryszew jest dostawcš komponentów i uczestniczy w wyœcigu technologicznym do elektromobilnoœci. - Jesteœmy w segmencie produkcji bez którego samochód elektryczny, hybrydowy czy spalinowy nie ruszy. Wszędzie sš wymagane materiały do schładzania – tłumaczył.

- Bardziej wieżę, że koncerny stworzš samochód, który będzie przemawiał do wyobraŸni potencjalnego konsumenta, niż w to, że sami zbudujemy coœ takiego w Polsce – dodał.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL