Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Wojciech Jasiński dostał propozycję doradzania Danielowi Obajtkowi

Rzeczpospolita/Robert Gardziński
Odwołany w poniedziałek prezes PKN Orlen dostał propozycję doradzania zarzšdowi Orlenu i jego nowemu prezesowi, Danielowi Obajtkowi – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski dobrze ocenia byłego już prezesa PKN Orlen Wojciecha Jasińskiego. Został on odwołany decyzjš rady nadzorczej płockiej rafinerii w poniedziałek. Jego miejsce zajšł Daniel Obajtek, wczeœniej kierujšcy gdańskš Energš.

– Nie oceniam Ÿle prezesa Jasińskiego. Orlen miał dobre wyniki. To nie było więc wrogie odejœcie – zapewnia w rozmowie z „Rzeczpospolitš” Krzysztof Tchórzewski. – Zachęcam go wręcz do tego, by pozostał w spółce jako doradca i przekazywał swoje doœwiadczenia – dodaje szef resortu energii.

Nie udało nam się ustalić, czy ta propozycja została przyjęta. Minister, pytany o przyczyny zmian personalnych, lakonicznie stwierdza tylko, że nadszedł moment innego podejœcia do priorytetów. Nie precyzuje jednak, o co dokładnie chodzi.

W opinii komentatorów zadaniem numer jeden dla PKN ma być udział w projekcie atomowym. Tchórzewski tego nie potwierdza. Przypomina jednak wypowiedzi odwołanego wraz z Jasińskim wiceprezesa Orlenu Mirosława Kochalskiego. – Œwiadczš one o tym, że Orlen już badał temat i zastanawiał się nad przystšpieniem do budowy elektrowni jšdrowej – stwierdza Tchórzewski, powołujšc się na ubiegłotygodniowy wywiad Kochalskiego dla agencji Reuters.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że minister nie zgadzał się na wykupienie akcji czeskiego Unipetrolu. Pytany o ocenę tej transakcji, Tchórzewski odpowiada: – To była dobrze przygotowana transakcja. Zarzšd i rada nadzorcza dobrze jš ocenili. Czas jednak pokaże, jakie będš jej efekty – mówi „Rzeczpospolitej”.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL