Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Mocno spada kurs akcji PKN Orlen

Bloomberg
Obawy dotyczšce przyszłoœci płockiego koncernu powodujš, że inwestorzy coraz chętniej pozywajš się akcji spółki.

Rano kurs akcji PKN Orlen systematycznie tracił na wartoœci. O ile na otwarciu sesji wynosił 100,45 zł (spadał jednie o 0,2 proc.), o tyle tuż przed południem już zaledwie 95,28 zł, co oznaczało zniżkę o 5,4 proc.

Powodem przeceny sš obawy inwestorów dotyczšce przyszłoœci płockiego koncernu. Duże zmiany dokonane w radzie nadzorczej, a potem w zarzšdzie spółki spowodowały, że coraz powszechniejsza jest opinia o planowanym zaangażowaniu grupy w inwestycje nie zwišzane z jej podstawowym przedmiotem działalnoœci. Chodzi zwłaszcza o ewentualne włšczenie spółki w budowę pierwszej elektrowni aktynowej w Polsce. PKN Orlen w przeciwieństwie to niemal wszystkich innych spółek z udziałem Skarbu Państwa ma wiele miliardów wolnej gotówki, którš może zainwestować.

W ocenie analityków włšczenie PKN Orlen do takiego projektu przeniesie koncernowi więcej szkód niż pożytku. Powszechnie uważajš, że budowa elektrowni jšdrowej zajęłaby wiele lat, wišzałaby się z wielomiliardowymi nakładami, a udziałowcy mogliby nie doczekać się zwrotu z takiej inwestycji. Analitycy nie wykluczajš też, że koncern zostanie włšczony w realizację innych nierentownych, długotrwałych i drogich projektów.

Dotychczas PKN Orlen, głównie za sprawš byłego już prezesa Wojciecha Jasińskiego, skutecznie opierał się takim pomysłom jak ratowanie polskiego górnictwa węgla kamiennego, czy nabywanie aktywów energetycznych lub innych nie zwišzanych z podstawowš działalnoœciš firmy. To mogła być też jedna z przyczyn głębokich roszad najpierw w radzie nadzorczej, a potem w zarzšdzie spółki.

Dziœ realizacja politycznych pomysłów, jest też bardziej ryzykowana dla PKN Orlen niż jeszcze rok, czy dwa lata temu. Wówczas grupa odnotowywała rekordowe wyniki i na pewno mogła bardziej pozwolić sobie na nowe, duże projekty niż dziœ. Podczas ostatniej konferencji wynikowej spółka jasno zakomunikowała, że w tym roku oczekuje spadków marż rafineryjnych i petrochemicznych, co niewštpliwie odbije się w sposób negatywny na jej wynikach.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL