- Weryfikacja Polskiego Programu Energetyki Jądrowej będzie zakończona do końca tego roku. Postaramy się temu sprostać jeszcze w pierwszym półroczu. Rada ministrów wyznaczyła termin do końca kwartału 2017 r. na przedstawienie harmonogramu i nowego modelu finansowania budowy elektrowni atomowej. Nowy harmonogram realizacji i nowy model finansowy do końca I kw. 2017 r. – zapowiedział Krzysztof Tchórzewski, minister energii rozpoczynając konferencję „Promieniujemy na polską gospodarkę".

Podkreślił, że choć filarem polskiej energetyki pozostanie węgiel, to resort musi podjąć także działania na rzecz dywersyfikacji i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w sektorze. Przypomniał przy tym, że Polska już zainwestowała spore środki (ok. 200 mln zł). Dlatego podjęcie w krótkim czasie strategicznej decyzji czy kontynuować program czy zawiesić jest kluczowe.

Jednocześnie wskazał na zalety atomu takie jak stabilność i dobry efekt klimatyczny, który pomógłby sprostać wyzwaniom polityki klimatycznej UE.

Z kolei Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu Ministerstwie Rozwoju podkreślił, że rozwój energetyki jądrowej w zakresie stymulowania ośrodków naukowo badawczych i polskiego przemysłu w celu zdywersyfikowania źródeł i zmniejszenia wpływu energetyki na środowisko jest jednym z trzech strategicznych projektów dla tego sektora, który znajdzie się w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju tzw. Planie Morawieckiego. Dwa pozostałe to stworzenie w Polsce hubu gazowego oraz rynek mocy, czyli ustawa o wsparciu wytwarzania konwencjonalnego. - W ramach strategii planujemy wiele działań odnoszących się do energetyki, mających na celu zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw energii w horyzoncie długookresowym, także poprzez realizację inwestycji zero emisyjnych i niskoemisyjnych – wskazał Kwieciński.