Krzysztof Tchórzewski

Krzysztof Tchórzewski: Jestem za energetyką rozproszoną

aktualizacja: 27.01.2016, 06:56
Krzysztof Tchórzewski: Jestem za energetyką rozproszoną
Krzysztof Tchórzewski: Jestem za energetyką rozproszoną
Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

Musimy zmienić tok myślenia i lokować elektrownie tam, gdzie jest planowana duża produkcja wymagająca dużych mocy – mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii Anecie Wieczerzak-Krusińskiej i Krzysztofowi Adamowi Kowalczykowi.

REDAKCJA POLECA

Nie boi się Pan podobnego jak w sierpniu ubiegłego roku kryzysu zimą, czyli wprowadzenia 20 stopnia zasilania?

System energetyczny działa w tej chwili na swoich maksymalnych możliwościach. Doświadczenie ostatnich najmroźniejszych dni stycznia pokazuje, że nie dotkną nas poważne kłopoty. Przypomnę, że latem to nie poziom mocy był zagrożeniem, ale brak wystarczającej ilości wody w rzekach do chłodzenia generatorów. Obecnie lodołamacze trzymane są w gotowości, by umożliwić maksymalny spływ rzek. Bo jeśli poziom wód byłby niższy, to mielibyśmy bardzo duży ubytek mocy w systemie.

W sierpniu wypadł też awaryjnie duży blok w Bełchatowie. Takie sytuacja będą się zdarzały coraz częściej, bo nasze elektrownie są stare. Ze względów środowiskowych do 2020 r. może zostać wyłączonych 7 tys. MW, a do 2030 r. – 12 tys. MW. Miał powstać narodowy plan budowy nowych mocy. Kiedy będzie i jakie elektrownie ma uwzględniać?

Faktycznie sytuacja w systemie energetycznym jest napięta. Co roku dużo wysiłku wymaga spięcie planów remontowych elektrowni tak, by zapewnić minimalny poziom nadwyżki mocy. Być może wydłużymy czas życia niektórych generatorów, ale w ten sposób zyskamy najwyżej dwa lub trzy lata.

Pamiętajmy, że opracowanie planu budowy nowych mocy wymaga przemyślanych działań. Powinien on być spójny zarówno z polityką gospodarczą, jak i rozwojową kraju. W tej chwili wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki  przygotowuje program ekspansji polskiej gospodarki. Ministerstwo Energii musi zatem wyprzedzać te działania tak, aby nowe elektrownie powstawały tam, gdzie planowany jest rozwój przemysłu. Pozwoli to zrealizować zamierzony cel.

KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE