Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Energianews

Ekolodzy przeciw Nord Stream-2

Bloomberg
Œwiatowy Fundusz Dzikiej Przyrody (WWF) wraz ze Zwišzkiem Ochrony Przyrody Niemiec (NABU) żšdajš od władz Niemiec zablokowania rozbudowy gazocišgu północnego. Grożš sšdem.

Zdaniem ekologów Nord Stream 2 to œlepa uliczna w walce ze zmianami klimatu. Inwestycja Gazpromu i jego zachodnich sojuszników zagraża kruchemu ekosystemowi Morza Bałtyckiego. Do tego rozbija solidarnoœć i wzajemne zaufanie członków Unii Europejskiej, przytacza argumenty agencja Prime.

Dlatego WWF i NABU żšdajš od kanclerz Angeli Merkel i lidera SPD Martina Schulz'a wydania „zakazu budowy rosyjskiego gazocišgu Nord Stream-2. Autorzy listu do obu polityków wskazujš na uchybienia proceduralne, brak przejrzystoœci inwestycji, co „szkodzi zaufaniu do polityki Niemiec i sprzyja rozczarowaniu społeczeństwa".

Ekolodzy zapowiadajš, że przy braku reakcji polityków będš w sšdzie walczyć o niedopuszczenie do budowy Nord Steram-2.

Jak na razie jedynie Niemcy wydały zgodę na częœć odcinku gazocišgu. Takiej zgody nie wydał nawet odpowiedni urzšd w Rosji. Dania przyjęła ustawę, która pozwala zakazać przejœcia inwestycji przez wody terytorialne, podobnie jak Szwecja.

W grudniu 2017 r Urzšd Górniczy miasta Stralsund (Strzełowo) wydał pierwszš częœciowš zgodę na budowę gazocišgu Nord Stream 2 w rejonie niemieckiego szelfu kontynentalnego.

Pozwolenia opiewa na 35-kilometrowy odcinek w rejonie Bałtyku i gminy Lubmin. Zgodę na budowę musi jeszcze dać Urzšd Federalny ds transportu morskiego i hydrografii. Aby Gazprom miał pozwolenia ma cały niemiecki odcinek, potrzebne sš jeszcze zgody od właœcicieli czterech terytoriów, przez które przechodzić ma rura.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL